نقشه و طرح فرش ایرانی

desig-carpet.jpg

۱.طرح شاه عباسی:
در دوره شاه عباس با استفاده از ذوق و قریحه هنرمندان نقش های جدیدی همچون طرح های اسلیمی و گل های مخصوص از جمله طرح هایی با گل زنبق درشت خلق شد .
در طرح شاه عباسی و طرح های اسلیمی ،شاخه و برگ ها و گاها ختائی ها در حاشیه و متن فرش ها نقوش اصلی را تشکیل داده و برای معرفی طرح های فرعی و درواقع زیرمجموعه طرح های شاه عباسی میتوان به طرح ؛شیخ صفی،عباسی مزین،درخت و حیوان،لچک ترنج،گلدانی اشاره کرد

طرح گلدانی (فرعی طرح شاه عباسی)
در طرح های گلدانی بیشتر شکل گلدان با سایز های متفاوت دیده میشود.
بدین صورت که گاها در چهار طرف فرش گلدان هایی کوچک با گل های ریز و درشت کل فرش را پوشش می دهند و گاهی نیز یک گلدان بزرگ،پر از گل های متفاوت و رنگارنگ تمام متن و حاشیه فرش را پوشش میدهند.که صد البته خود طرح گلدانی زیرمجموعه زیادی همچون گلدانی سراسری،گلدانی گل و بلبل یا ظل السلطان،گلدانی تکراری،گلدانی یکطرفه ،گلدانی حاج خاتمی و ... .می باشد.

طرح ظل السلطان یا گل و بلبل (فرعی طرح گلدانی)
طرح گل و بلبل یا ظل السلطان به طرح گفته میشود که در دو طرف بجای تصاویر گلدان نقش پرندگان در فرش کار میشود.

گلدانی حاج خاتمی(فرعی طرح گلدانی)
طرح حاج خاتمی به طرح هایی گفته میشود که در آنها تناسبات دقیق هستند و اندازه ها و ابعاد نگاره ها مشابه و مکرر در سراسر فرش تکرار میشوند.طرح حاج خاتمی در شیراز و در بین قشقایی ها معروف و رایج است.

۲.طرح قابی:
طرح قابی درواقع از ترکیب قاب های چند ضلعی متفاوت به وجود آمده است.که از انواع آن ها میتوان به قابی اسلیمی،قابی قرانی کرمانی و قابی ستونی اشاره کرد.

۳.طرح محرابی یا سجاده ای:
طرح های محرابی عمدتا زمینه ای ساده دارند زیرا در این طرح ها ستون ها و شمعدان ها که با گل های ریز تزئین و تکمیل میشوند نقشی مهم و اساسی را در این طرح ایفا میکنند‌‌.این طرح اکثرا برای بافت سجاده فرش ها در مساجد و حسینیه ها به کار برده میشود.
میتوان از طرح های محرابی گلدان،محرابی ستون دار ،محراب و منظره ،محراب و شمعدان به عنوان طرح های فرعی این مجموعه نام برد.

۴.طرح افشان:
در طرح افشان طراحان در واقع از یک نوع گل در سایز و ابعاد مختلف استفاده می کنند.
در این نوع نقشه هیچ کجای طرح از هم قطع نمیشود.به اصطلاح گفته میشود که طراح قلم خود را از روی کاغذ نقشه بلند نمیکند و همه اشکال و اجزای طرح به هم متصل و بدون پیوستگی هستند.
ختایی افشان،ترنج افشان،دسته گل افشان،حیوانی افشان جز گروه فرعی طرح افشان هستند.

۵.طرح مرکب
طرح مرکب از به هم پیوستن دو یا چند طرح اصلی به وجود می آید.

طرح ترکیبی
با وجود اینکه تمامی طرح های فرش دارای اصالت و معنا و مفهومی زیبا و معین هستند به مرور زمان به دست هنرمندان با تغییراتی مواجه شدند و گاها چند طرح باهم ترکیب و طرح جدیدی را خلق کردند.به این گونه طرح ها نقوش ترکیبی گفته میشود.
در این دسته میتوان به تلفیقی لچک ترنج سبزی کار کف ساده ،تلفیقی دورنما،گلدانی بلند اسلیمی و ... .اشاره کرد.
درواقع این طرح ها از الگو و رنگ های خاصی پیروی نکرده و بسته به ذوق و سلیقه طراح فرش طراحی و رنگ آمیزی میشود.

برچسب :
فرش,فرش ماشینی , طرح قالی , نقشه فرش کاشان , فرش شاه عباسی , فرش افشان
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
درباره فرش ماشینی کاشان
شستشوی فرش ماشینی
تفاوت 700 شانه واقعی با درجه دو
انواع گره در فرش بافی
رنگ فرش ماشینی
ادامه
جستجو بر اساس رنگ
نماد اعتماد الکترونیک
ستاد ساماندهی
logo-samandehi
clear-bug-div
  ارسال رایگان فرش کاشان و ضمانت 10 ساله فرش و پرداخت در محل فرش و همچنین فروش عیدانه فرش کاشان و تخفیفی انواع فرش ماشینی کاشان درجه یک  ليست قيمت فرش ماشيني که در کالا فرش هست تشکيل شده از قيمت فرش ماشيني فرش هاي  فرش کاشان  ، فرش مشهد ، فرش تهران ، فرش قيطران با اين وجود شما مي توانيد يک  خريد فرش  داشته باشيد از طرح فرش و طرح فرش جديد که ميتوان از بين  فرش طرح 700 شانه ،  700 شانه ،  1000 شانه ،   فرش هاي طرح هفتصد شانه 8رنگ ، هفتصد شانه 8 رنگ ، هفتصد شانه هاي 10 رنگ يا اينکه هزار شانه هاي 14 رنگ را که بسيار پرفروش هستند انتخاب کنيد و همگی فرش کاشان هستند که در کالا فرش و  شهر فرش   عرضه مي شوند. در بازار فرش که يک خريد اينترنتي فرش را به سادگي محيا مي سازد. انواع فرش ماشینی شهر فرش با قیمت خرید و قیمت تولید فرش از فرش کاشان به هموطنان ارائه می شود. در این فروشگاه فرش همه ی فرش ها 100 درصد اکریلیک بوده و از  تولید فرش کاشان   تا فروش فرش مستقیم انجام می گردد. ابعاد فرش ماشینی ابعاد : 6 متری ، 9 متری و 12 متری هست که با قیمت فرش ارزان و تخفیفی ارسال می شود و فرش کناره و قالیچه نیز موجود است. معروفترین و بهترین فرش کاشان 700 شانه تراکم 2550 و 1000 شانه تراکم 3000 هست که با دستگاه های HCP ، HCI و شونهر Schonherr تولید و بافته می شوند. برخی از کارخانه قالی کاشان :  فرش خاطره کاشان،   یلدای کویر ، قیطران ،شاهرخ ، اسپادانا ، سورنا ، پاتریس و قیمت فرش 6 متری و قیمت فرش 9 متری و قیمت فرش 12 متری و فرش سرمه ای در فروشگاه فرش کالافرش موجود میباشد و قیمت فرش ماشینی مشهد و فرش ماشینی کاشان را از ما بخواهید  نمایندگی اصلی سایت  فرش کاشان  و  فروش فرش کاشان  و  قیمت فرش کاشان   سایت کالافرش می باشد تولید فرش ماشینی درجه یک و صنایع فرش کاشان که برترین تولید کننده فرش ماشینی ایران هست وظیفه ماست فرش ماشینی و فرش کاشان تولید فرش ماشینی 700 شانه و فرش ماشینی 1000 شانه و فرش ماشینی 1200 شانه و فرش تخفیفی و فرش ارزان و خرید فرش توسط شما عزیزان به راحتی صورت میگیرد  بهترین فرش و فرش زیبا و فرش خوب فقط در کارخانه فرش کاشان تولید فرش می شود فرش ایران و فرش ماشینی مستقیم از کارخانه به دست خریدار میرسد و واسطه ای وجود ندارد بزرگ ترین فروشگاه فروش فرش ایران در خدمت شما عزیزان هست