نکاتی در مورد نگهداری فرش

carpet.jpg

چند نکته کليدي و اساسي در نگهداري فرش و قاليچه:همه مي‌دانند که فرش برحسب تصادف توجه مصرف کننده را به خود جلب نکرده است. فرش‌ها و قاليچه‌هايي که در ساختمان‌هاي تجاري و مسکوني پهن شده‌اند، سرمايه قابل توجهي را تشکيل مي‌دهند و بنابراين نگاهداري صحيح آنها منطقي به نظر مي‌رسد.

چگونه مي‌شود طول عمر فرش دستباف را افزايش داد؟

فرش بهارستان، فرش معروف دوران ساسانيان است که گفته مي‌شود براي خسرو نوشيروان بافته شده است و تا زمان يزدگرد سوم در موارد خاص و جشن‌هاي ويژه در قصر مداين از آن استفاده مي‌شده است. در اين فرش دستباف نفيس، از نخ‌هاي عالي و ابريشم و زر و سيم و به نخ کشيدن جواهرات رنگارنگ استفاده شده است. فرش دستباف ايراني از آن زمان تاکنون در خانه هر ايراني پيدا مي‌شود و جزو اشيا و وسايل نفيس و گران قيمت خانه ايراني‌ها به شمار مي‌رود گرچه اين روزها فرش‌هاي ماشيني رقيب اين فرش‌هاي دستباف شده‌اند ولي هيچ‌گاه جاي آن را نمي‌گيرد.

محمدعلي بابايي، کارشناس فرش درباره فرش‌هاي دستباف خانه‌هاي ايراني مي‌گويد: «فرش دستباف بيانگر فرهنگ و هنر ماست. مواد مصرفي در فرش دستباف طبيعي و مواد فرش ماشيني مصنوعي است. فرش ماشيني را از آکريليک تهيه مي‌کنند که ماده‌اي شيميايي و حساسيت‌زا است و از هر هفت نفر يک نفر به آن حساسيت دارد. استفاده از فرش دستباف در بهداشت خانواده موثر است. حتي وقتي عمرش را کرد، به عنوان کود براي کشاورزي استفاده مي‌شود اما فرش ماشيني براي محيط زيست مضر است و در آتش‌سوزي منازل هم به سرعت شعله‌ور شده و سبب بيشتر شدن آتش مي‌شود.» بنا به گفته اين کارشناس فرش، اگر از فرش دستباف درست استفاده شود تا 30 سال هم عمر مي‌کند. توجه به نکات زير سبب افزايش طول فرش دستباف شما مي‌شود.

توصيه هايي براي مراقبت از فرش دستباف

در هنگام خريد قالي براي اتاق‌تان آن را کوچک‌تر از مساحت اتاق خريداري کنيد چون در غير اين صورت مجبوريد لبه‌هاي فرش را تا بزنيد و پس از مدتي از آن محل کيس مي‌خورد. از طرف ديگر فشار پايه وسايل روي کناره‌هاي فرش سبب ساييدگي و سوراخ شدگي لبه‌ها و کناره‌هاي فرش‌تان مي‌شود. گذراندن گلدان يا درختچه روي فرش دستباف سبب مي‌شود آب اضافي آن فرش‌تان را پوسيده کند.

براي اينکه فرش دستباف‌تان سال‌ها سالم بماند، آن را روي زمين گچي يا آهکي پهن نکنيد. کف زمين بهتر است با سنگ يا سراميک‌هاي جديد پوشيده شده باشد و درز بين سنگ‌ها به طور کامل مسدود شده تا حشرات مانند بيد به جان فرش‌تان نيفتد. بهتر است اين سنگ يا سراميک سفيد و روشن باشد. فرش را روي موکت و يا کف‌پوش‌هاي لاستيکي پهن نکنيد چون الياف موکت در مجاورت الياف پشم مکان خوبي براي زندگي حشرات است. زير فرش مي‌توانيد پودر نفتالين و تنباکو بپاشيد، البته به اندازه متعارف.

تابلو فرش‌هاي تمام ابريشم را روي ديوارها‌ي کاملا گچي نياويزيد. چون به مرور زمان ابريشم در مجاورت گچ، پوسيده مي‌شود. به ويژه اگر قاليچه‌هاي تصويري و گران‌قيمت داريد که حتما ابريشمي هستند، به اين نکته توجه کنيد.

ممکن است نور خورشيد از پنجره اتاق به فرش دستباف‌تان بتابد که رنگ فرش در آن قسمت مي‌رود. بنابراين سطح فرش در اين محل را با پارچه‌هاي نخي و کتاني بپوشانيد. همچنين هر شش ماه يک‌بار فرش‌ها را به خارج از اتاق برده و چند ساعت هوا بدهيد. پشت فرش محل مناسبي براي زندگي موريانه و ساير حشرات است و همچنين کپک‌ها و قارچ‌ها در محيط تاريک پشت فرش بهتر رشد مي‌کنند. نور آفتاب اين موجودات ريز دشمن سلامت را از بين مي‌برد. هنگام هوادادن فرش چند مرتبه آن را در مقابل نور خورشيد برس يا جارو بکشيد تا اين موجودات ريز از فرش خارج شوند. هر روز درها و پنجره‌هاي اتاق را باز بگذاريد زيرا قارچ‌ها و کپک‌ها در هواي راکد راحت‌تر درون الياف و پرزهاي فرش رشد مي‌کنند.

اگر در شمال ايران که هوا مرطوب است زندگي مي‌کنيد بايد بدانيد در هواي مرطوب و زمين‌هاي رطوبت‌گير، رطوبت سبب کپک زدگي و رشد قارچ در فرش‌هاي دستباف و پوسيدگي آنها مي‌شود.

هيچ‌کس دوست ندارد فرش دستبافش بيد بزند. عامل بيدخوردگي پشم‌هاي ضدعفوني نشده، هواي شرجي و مرطوب، نگهداري فرش در محل‌هاي سربسته و نظافت نکردن فرش است.

براي اينکه سطح فرش دستباف شما يکنواخت باقي بماند، هر شش ماه يک‌بار آن را سر و ته کنيد به خصوص اگر بخشي از فرش زياد پا مي‌خورد و محلي پررفت و آمد است.

اگر به هر دليلي نيازي به استفاده از فرش نداريد و مي‌خواهيد آن را لوله شده نگه داريد، بهتر است پيش از جمع کردن آن، مواد ضد بيد مانند نفتالين و تنباکو در لاي فرش دستباف‌تان قرار دهيد. بهترين روش نگهداري فرش، لوله کردن آن است اين کار را دو يا سه نفره انجام دهيد تا فرش يکنواخت و منظم لوله شود.

پس از لوله کردن فرش‌تان آن را در ميان پارچه‌هاي کتاني يا نخي که ضد عفوني شده‌اند،‌ بپيچيد تا از ورود آلودگي‌هاي محيط به آن جلوگيري کنيد. آن را با يک طناب محکم کنيد و در فضايي به دور از بيد، جريان هواي مناسب و فقدان رطوبت انبار کنيد.

به هنگام قرار دادن وسايل سنگين مانند پايه مبل يا کمد، حتما از زيرپايه‌اي استفاده کنيد تا فرش دچار شکستگي نشود.

ريشه‌هاي فرش را به وسيله چسب‌هاي پهن بي رنگ (چسب کارتن) يا شيشه‌مات‌کن‌هاي بي‌رنگ بپوشانيد تا هميشه سفيد و تميز بمانند

اگر فرش‌ها را در خانه مي‌شوييد، پس از استفاده از پودرهاي شستشو از پاک شدن همه ذرات پودر مطمئن شويد.

اگر در بافت فرش شما از ابريشم مصنوعي استفاده شده است، هرچند وقت يک‌بار با کشيدن پارچه‌اي نخي يا کتاني بر روي فرش، براقيت بافت ابريشمين را افزايش دهيد.

 اگر غذاي چربي دار و رنگين مانند آب مرغ بر روي فرش ريخت، بلافاصله يک کاسه ماست بر روي آن بريزيد، بگذاريد چند دقيقه بماند و سپس همزمان با برداشتن ماست، لکه‌برداري را انجام دهيد.

چنانچه فرش سوراخ و يا پاره شده بايد فورا نسبت به رفو و مرمت آن و يا دوختن محل پارگي به وسيله پارچه يا چرم اقدام نمود تا موجب از هم گسيختکي تار و پود فرش نگردد .

براي نظافت روزمره فرش در صورت امکان ، بهتر است ضمن باز نمودن پنجره ها از جاروي دستي استفاده شود . چون جاروي برقي الياف و پرزهاي فرش را مکيده و دوام فرش را کم مي کند .

دقت گردد که سر ريشه هاي فرش که قبلا گره خورده است اگر در اثر تماس با پا باز مي شوند مجددا گره زده شود تا باغث شل شدن پودهاي گليم بافي فرش نشود .

چنانچه مايعات شيرين و شربت روي فرش ريخته شود بايد بلافاصله محل آن را شستشو داد در غير اين صورت در مدت کوتاهي محلي که شربت ريخته شده پوسيده مي شود .

فرشهايي که عمدتا ظريف و ريز بافت هستند از آنها در محلهاي پر رفت و آمد منزل استفاده نمي گردد و در محلهاي اتاق نشيمن و راهرو ها از فرشهاي رنگ تيره و درشت بافت 20 ، 25 ، 30 و 35 رجي که نوعا پرزهاي بلند تري دارند و به اصطلاح پاخور هستند استفاده مي نمايند .در سالنهاي پذيرايي و محل هاي کم رفت و آمد فرشهاي ظريف و کم پرز با رنگهاي روشن استفاده مي گردد .

نظر به اينکه اکثر بيد خوردگي ها و پوسيدگي فرش در اثر عدم عبور جريان هوا در داخل اتاق و رطوبت مي باشد شايسته است که هر چند روز يکبار ضمن باز نمودن پنجره ها پشت فرش را نيز هوا داده و ضمن نظافت باز بيني نمايند .

درمکاني که فرش را استفاده مي نمائيد اگر داراي کف پوش سنگ يا سراميک وکاشي نمي باشد از موکت در زير فرش استفاده نمائيد

ميتوانيد براي جلو گيري از بيد خوردگي در موارد اضطراري از مقداري تنباکو يا گرد نفتا لين به اندازه کم ولازم استفاده نمائيد

گلدان طبيعي روي فرش نگذاريد زيرا آب حاصل سرريز آن داراي اسيد مي باشد و موجب پوسيدگي فرش مي شود

هنگام ريختن آب يا مايعات روي فرش آنرا با قاشق جمع آوري نمائيد

براي شستن فرش از طريق شرکت ها يا کارخانه ها يا کارگا ه ها اقدام ننمائيد زيرا از عمر فرش شما کاسته مي شود و از ارزش فرش شما بسيار مي کاهد چون فرش شما فرش شور رفته محسوب مي گردد-اينگونه شرکتها براي شستشوي فرش ماشيني وفرشهاي کهنه وصادراتي مي باشد

براي شستن فرش هرگز از آ ب گرم وجوش استفاده ننمائيد

براي شستن فرش مي توانيد بدينصورت عمل نمائيد : حدود 5الي 10 ليتر آب ولرم (براي فرش شش متري حدود 5 ليتر-فرش نه متري حدود 7ليتر-فرش دوازده متري حدود 10 ليتر)درظرفي بريزيد به اندازه کافي يا تو صيه شده شامپو فرش يا پودر دستي رختشويي  به اندازه يک فنجان در ظرف آب بريزيد آب را با دست به قدري هم زنيد تا کف کند سپس گوني پلاستيکي سفيد بدون رنگ را به اندازه نيم متر مربع برداريد ومچاله کرده

گوني را داخل آب زده سپس مقداري از آب آنرا داخل ظرف خالي کنيد بعد گوني را از بالا به پا ئين  به همين ترتيب به روي فرش بکشيدکه به اين عمل کف شوي مي گو يند که فرش شما را تميز مي کند بعداز کف شو ئي پنجره ها را باز گذاشته و پنکه اي جلوي فرش روشن نمائيد تا سريع خشک گردد به ياد داشته با شيد که اين روش شستشو فقط براي فرش هاي بدو ن خا ک مي باشد

حتما قبل از شستشوي فرش خاک آنرا بگيريد

براي جلوگيري از بيدزدگي وپرزگرفتگي فرش را بمدت طولاني درزيرکاناپه ياتختخواب قرارندهيد.

ازپهن نمودن فرش درزير درب خودداري کنيد چون در اثرنبودفاصله کافي بين درب وفرش يادرحين بازوبسته نمودن در فرش دچارسايش وچروکيدگي خواهد شد.  

براي فضاهايي با وسعت‌کم، فرشي با ترکيب روشن انتخاب کنيد. در ضمن طرح افشان براي اين نوع فضاها مناسب‌تر است ولي هرگز طرح خشتي انتخاب نکنيد چون فضا را بيشتر کوچک نشان مي‌دهد.

اگر اتاق شما به اندازه کافي نورگير نيست، فرش با ترکيب رنگي روشن انتخاب کنيد. هر چه فرش روشن‌تر باشد فضا نوراني‌تر به نظر مي‌رسد.

به هنگام انتخاب رنگ فرش به پالت رنگي موجود در فضا شامل رنگ ديوارها، پارچه روکش مبلمان، پرده‌ها و حتي رنگ چوب لوازم و از همه مهم‌تر رنگ کفپوش توجه کنيد. اگر در فضاي مدنظر شما، ديوار، کفپوش يا مبلمان طرح‌دار وجود دارد، فرشي با طرح‌هاي خلوت انتخاب کنيد تا تعادل طرح و نقش در کف محيط حفظ شود.گبه به لحاظ سبک طراحي بهترين انتخاب براي محيط‌هاي رنگي و شلوغ است.

قبل از خريد فرش به سنتي يا مدرن بودن خانه خود نيز توجه کنيد. مثلا اگر خانه شما کفپوش پارکت دارد، گبه روي آن زيباتر مي‌شود اما براي فضاهاي سنتي‌تر، طرح لچک‌ترنج مناسب‌تر است.

فرش را در نزديکي منابع حرارتي و آتش‌زا قرار ندهيد.

براي جابه جا کردن فرش آن را رول کنيد و هرگز اقدام به تا کردن فرش ننماييد چون سبب شکسته شدن آن مي‌شود.

اگر فرش را روي سراميک يا موزاييک پهن کرده‌ايد و اين امر سبب حرکت فرش مي‌شود مي‌توانيد از چسب‌هاي مخصوص فرش يا همان ترمز فرش يا آسترهاي اسفنج مانند استفاده کنيد.

سطحي که فرش بر روي آن گسترده مي شود بايد صاف، خشک و عاري از گرد و خاک باشد.

براي جلوگيري از بيد خوردگي پشت فرش مي توانيد از مقداري پودر نفتالين يا نگزالت و يا مواد 

گياهي مانند تنباکو استفاده کنيد. دقت کنيد که از اين مواد در حد متعارف استفاده شود.

شستشوي فرش با مواد پاک کننده داراي خاصيت اسيدي مانند کلروهيدروسولفيتها باعث کم 

دوامي و از بين رفتن تارهاي فرش مي شود. بهترين شوينده براي فرش ، صابونهاي کم اسيد مي 

باشند.

روشويي فرش با هر نوع شامپو باعث پوسيدگي فرش مي گردد.

.  چنانچه آب روي فرش ريخت بايد از فرش گرفته شود و آن قسمت کاملا خشک شود.

چنانچه رنگهاي ساختماني يا انواع چسبهاي مايع روي فرش ريخت بايد قبل از خشک شدن،

آن قسمت کاملا شستشو و خشک گردد. در صورت وقوع اين اتفاقات بايد براي شستشو از اهل

فن کمک گرفت.

در نقاطي که آب و هواي آن گرم و مرطوب مي باشد بهتر است از فرشهاي تمام پشم 

استفاده شود. چرا که اين فرشها رطوبت کمي جذب مي کنند.

نحوه از بين بردن کرک فرش و براقيت آن يک کيسه حمام را مرطوب کرده به دست بکشيد و از راه خواب قالي کيسه بکشيد .هر دو روز يکبار فرش ها را جارو بکشيد.حداقل سالي چند بار با شامپو فرش فرش ها را شامپو بکشيد.براي درخشان کردن رنگ هاي فرش کمي سرکه را با خاک اره مخلوط کرده و به ارامي برسي را در اين مخلوط بزنيد و روي فرش بکشيد وقتي که خشک شد با جارو برقي سطح ان را جارو کنيد

برچسب :
فرش ماشینی , فرش , شهر فرش , فرش کاشان , قیمت شهر فرش , خرید از شهر فرش , فرش های شهر فرش , کالا فرش , aiv tva , تولید فرش , فرش 700 شانه تراکم 2550 , فرش مشهد , فرش کهکشان , فرش ماشینی 6 متری , فرش ماشینی 9 متری , فرش ماشینی 12 متری , فرش 1000 شانه , فرش 1200 شانه , ,
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
تفاوت فرش 700 شانه با 1200 شانه
تاریخچه و اهمیت فرش کاشان در فرهنگ و هنر ایران
ارسال سریع فرش ماشینی کاشان
تولید فرش کاشان
فروش عمده فرش ماشینی کاشان
خرید فرش ماشینی کاشانفرش ماشینی کاشان
کلمات رايج جستجو
10 رنگ  8 رنگ  فرش ارزان  پاتریس  فرش مشهد  اریکا  500 شانه  فرش ماشینی  1000 شانه  700 شانه  فرش کاشان  فرش ابریشم  فرش  فرش فیروزه ای  فرش 1200 شانه  فرش پاتریس  فرش 700 شانه  تابلو فرش  تراکم 2550  تراکم 2100  تراکم 3000  قیمت فرش  قیطران  شهر فرش  بازار فرش  فرش 12 متری  فرش ماشینی کاشان  فیروزه ای  خرید فرش  قالی  خرید فرش اینترنتی  خرید اینترنتی فرش  فرش 9 متری  فرش 6 متری  1200 شانه  فرش 14 رنگ  قالیچه  خرید فرش 700 شانه  شهر فرش کاشان  فرش 700 شانه تراکم 2550  تراکم  تراکم 2550  12 متری  شاهرخ  سرمه ای  carpet  1000  700  1200  فرش یلدای کویر  نگین مشهد  فرش قیطران  فرش ستاره کویر  فرش مشهد اردهال  دنیای فرش  فرش عظیم زاده  کهکشان  ارکیده  باغ بهشت  افشان  فرش نگین مشهد  tva  ماهی  فرش 12متری  کناره  گلیم  فرش 1000 شانه  6 متری  فرش 500 شانه  tva lhadkd  فرش 1000 شانه تراکم 3000  قیمت فرش 6 متری  طرح چیچک  قیمت فرش کاشان  فرش ماشینی 1000 شانه  فرش خوب  فرش 1200 شانه تراکم 3600  فرش طرح برجسته ۱۲۰۰ شانه  1200 شانه تراکم 3600  فرش تراکم 3000  فرش طرح 700  700 شانه تراکم 2550  فرش هزار شانه  فرش 12 رنگ  خرید فرش ماشینی  خرید فرش کاشان  قیمت فرش ماشینی  طرح فرش  فروش فرش  فرش ماشینی 700 شانه  کارخانه فرش  700 reeds  قیمت فرش 1200 شانه  فرش طرح 700 شانه  قیمت فرش 500 شانه  خرید اینترنتی فرش کاشان  قیمت فرش طرح 700  فرش قیمت مناسب  کارخانه فرش کاشان  فرش درجه يک  1500 شانه تراکم 4500 طرح طلا کوب 
 

 فرش کاشان  با ارائه ی بستری مناسب با نام  فروشگاه فرش کاشان   برای  خرید فرش ماشینی   شرکت های  تولید فرش   درجه یک از جمله فرش نگین مشهد ، کارخانه فرش کاشان ، زمرد کاشان ، فرش یلدای کویر ، ستاره کویر ، فرش مشهد تولید کننده و ارائه دهنده  فرش ماشینی کاشان  است که مجموعه تولیدات  صنایع فرش ایران  را با اختلاف 20 تا 40 درصدی نسبت به  بازار فرش  و نمایشگاه های معتبر فرش ماشینی به صورت بی واسطه تقدیم هموطنان عزیز میکند .کاشان به عنوان قطب  صادرات فرش ماشینی  یکی از مهمترین شهر فرش ایران می باشد و برای خرید فرش می توانید از میان  فرش طرح 700 شانه  ،  فرش 500 شانه  ،  فرش 700 شانه تراکم 2550  ،  فرش 700 شانه  ،   فرش 700 شانه تراکم 3000  ، فرش 1500 شانه تراکم 4500 ، فرش 1000 شانه تراکم 3000  ،  فرش 1000 شانه تراکم 3600  ،  فرش 1200 شانه تراکم 3600  انتخاب کنید که با قیمت تخفیفی و فرش تولیدی است.  ارسال رایگان فرش ، ضمانت ده ساله و در  خرید فرش کاشان  ارائه می گردد . تمامی ابعاد استاندارد فرش ماشینی به صورت  قالیچه فرش  و  کناره فرش  در سایت خرید فرش ماشینی عرضه می شود. نمونه رنگ بندی های پرفروش دکوراسیون فرش مثل  فرش سرمه ای  ،  فرش کرم  فرش گردویی  ،  فرش روناسی  فرش آبی فیروزه ای   فرش بادامی  است که در مجموعه بازار فرش با ابعاد  فرش 12 متری  ،  فرش 9 متری  ،  فرش 6 متری  و قالیچه و کناره تولید می شود.  کارخانه فرش  و  قالی کاشان  بزرگترین مجوعه تولید فرش و سایت این بازار فرش بزرگترین  فروشگاه اینترنتی فرش  ایران است .  برای کلیه امور  صادرات فرش  و  خرید عمده فرش  می توانید با قسمت پشتیبانی تماس حاصل کنید.