اولین فرش ماشینی ایران

first-carpet.jpg

 

اولین فرش ماشینی ایران

اولین فرش ماشینی ایران در شهر کاشان بافته شد و نخستین مدل آن به حدود سال 1350 باز می گردد، همچنین به جرات می توان گفت که نخستین مورد فرش تولید شده به روش ماشینی در خاورمیانه نیز به شمار می آمد. شهرستان کاشان به خاطر این که قلب تپنده صنعت نساجی کشور به حساب می آمد دارای کارخانه های ریسندگی و بافندگی بسیار زیادی بود که به نوعی در صنعت نساجی حرف اول را در کشور می زد. گفتنی است که این موضوع مقدمه ای برای بافت نخستین فرش ماشینی کشور در شهرستان کاشان فراهم آورد.
 نخستین دستگاهی که با کمک آن توانستند اولین قالی ماشینی را تولید کنند، دستگاهی فرانسوی به نام ژاکارد و بدست فردی فرانسوی به نام "ماری ژاکارد" بود. ویژگی برجسته ابتدایی ترین فرش ماشینی کشور ایران این بود که بسیار کم وزن، دربردارنده پرزهای کوتاه، تولید شده با کمک الیاف مصنوعی و همچنین کیفیت مطلوب بافته شده بود. این مسئله موجب شد تا تمدن و صنعت به قالیبافی راه پیدا کند و بافت آن را به شیوه های نوین انجام دهد. از دیگر ویژگی های بارز نخستین فرش ماشینی کاشان این بود که با سرعت بسیار بالا تولید شد.
همان گونه که اطلاع دارید جهت بافت فرش دستبافت زمان زیادی صرف می شود و حتی این امکان وجود دارد که حدود یک ماه و یا بیشتر نیز به طول انجامد. این موضوع کمی زمان برد تا برای مردم جا بیافتد به همین خاطر نیازمند زمان بود تا بتوان آن را به تولید انبوه رساند. در همین حین بود که تاجران از بلژیک فرش های ماشینی را وارد کشور کردند که دارای کیفیت بالا و مناسبی بود. 
این مسئله موجب شد تا خریداری فرش ماشینی به جای فرش دستبافت برای مردم ایران جا بیفتد و رواج پیدا کند. فرش های ماشینی که به بازار عرضه می شد دارای مزیت های برتری نسبت به فرش دستبافت بودند و آن این بود که هم با سرعت بالا تولید و به بازار عرضه می شدند و هم این که از قیمت ارزان تر و مناسب تری نسبت به فرش دستبافت برخوردار بودند.
دلیل قیمت مناسب فرش های ماشینی این بود که فرش های ماشینی در کارخانه ها با الیاف مصنوعی که قیمت مناسب تری نسبت به الیاف طبیعی داشتند، تولید می شدند و به تولید انبوه نیز می رسیدند. گفتنی است که سرمایه گذاری بیشتر روی این صنعت موجب شد تا شهر کاشان به عنوان قطب تولید فرش ماشینی دنیا و یا بهتر بگوییم پایتخت فرش ماشینی جهان شناخته شود.
 

اولین ماشین فرش بافی در ایران

کلیه لوازمی که در فضای پیرامون ما قرار دارد دارای تاریخچه خاص خودشان هستند از این بین، قدمت فرش ماشینی نیز در کشور ایران به حدود 50 سال قبل باز می گردد. همان گونه که گفته شد نخستین فرش ماشینی در شهرستان کاشان و با ماشین های مخمل بافی ژاکارد بافته و به بازار ارائه شد. الیاف این گونه فرش ها بسیار براق بود و پرز آن ها معمولا کوتاه و کم وزن بود. در همان دوران بود که تجار، فرش هایی را دقیقا با همین مشخصات و حتی با کیفیتی بالاتر از کشورهایی همچون بلژیک وارد ایران کردند که با استقبال بسیار خوبی از طرف مردم قرار گرفتند.
 زمانی که صاحبان صنعت سلیقه و استقبال مردم را مشاهده کردند و به آن آگاهی پیدا کردند، تصمیم به سرمایه گذاری در زمینه تولید فرش ماشینی گرفتند. همین موضوع سبب شد تا نخستین کارخانه فرش ماشینی توسط خاندان لاجوردی و با نام شرکت صنایع کاشان (فرش راوند) تأسیس گردد و بدین صورت نخستین فرش ماشینی در سال 1353 تولید و به بازار ایران ارائه شد.

طرح های اولین فرش ماشینی

در ادامه مطلب باید عرض کنیم که نوع مدرن و جدید فرش هایی که وارد بازار شده بود با فرش های دستبافت تفاوت های زیادی داشتند، اما با گذشت زمان و بالا رفتن تراکم موفق شدند تا طرح های متنوع فرش دستباف گونه را تولید نمایند. بدین مفهوم که طرح های اولیه که روی این گونه فرش ها پیاده سازی می شدند ابتدایی و بسیار ساده بودند اما در حال حاضر باید بگوییم که توانسته اند با کمک دستگاه های بافنده خارجی و مدرن، فرش هایی با تعداد شانه مختلف از جمله فرش 700 شانه ، فرش 1000 شانه و 1200 شانه را تولید کنند. این گونه فرش ها به فرش دستبافت گونه نیز معروف هستند چرا که هر چه تراکم و تعداد شانه بیشتری را دارا باشند به همان میزان دارای ریز بافتی بیشتر خواهند بود و بدین جهت طرح های ریز فرش دستبافت آسان تر بر روی آن ها پیاده سازی می شود.

برچسب :
فرش ماشینی , نساجی فرش , اولین فرش ایران , کارخانه فرش ,
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
بهترین فرش ماشینی
فرش 1200 شانه سرمه ای در دکوراسیون
پاک کردن لکه از فرش
خرید فرش عروسکی
رنگ فرش ماشینی
خرید فرش ماشینی کاشانفرش ماشینی کاشان
کلمات رايج جستجو
10 رنگ  8 رنگ  فرش ارزان  پاتریس  فرش مشهد  اریکا  500 شانه  فرش ماشینی  1000 شانه  700 شانه  فرش کاشان  فرش ابریشم  فرش  فرش فیروزه ای  فرش 1200 شانه  فرش پاتریس  فرش 700 شانه  تابلو فرش  تراکم 2550  تراکم 2100  تراکم 3000  قیمت فرش  قیطران  شهر فرش  بازار فرش  فرش 12 متری  فرش ماشینی کاشان  فیروزه ای  خرید فرش  قالی  خرید فرش اینترنتی  خرید اینترنتی فرش  فرش 9 متری  فرش 6 متری  1200 شانه  فرش 14 رنگ  قالیچه  خرید فرش 700 شانه  شهر فرش کاشان  فرش 700 شانه تراکم 2550  تراکم  تراکم 2550  12 متری  شاهرخ  سرمه ای  carpet  1000  700  1200  فرش یلدای کویر  نگین مشهد  فرش قیطران  فرش ستاره کویر  فرش مشهد اردهال  دنیای فرش  فرش عظیم زاده  کهکشان  ارکیده  باغ بهشت  افشان  فرش نگین مشهد  tva  ماهی  فرش 12متری  کناره  گلیم  فرش 1000 شانه  6 متری  فرش 500 شانه  tva lhadkd  فرش 1000 شانه تراکم 3000  قیمت فرش 6 متری  طرح چیچک  قیمت فرش کاشان  فرش ماشینی 1000 شانه  فرش خوب  فرش 1200 شانه تراکم 3600  فرش طرح برجسته ۱۲۰۰ شانه  1200 شانه تراکم 3600  فرش تراکم 3000  فرش طرح 700  700 شانه تراکم 2550  فرش هزار شانه  فرش 12 رنگ  خرید فرش ماشینی  خرید فرش کاشان  قیمت فرش ماشینی  طرح فرش  فروش فرش  فرش ماشینی 700 شانه  کارخانه فرش  700 reeds  قیمت فرش 1200 شانه  فرش طرح 700 شانه  قیمت فرش 500 شانه  خرید اینترنتی فرش کاشان  قیمت فرش طرح 700  فرش قیمت مناسب  کارخانه فرش کاشان  فرش درجه يک  1500 شانه تراکم 4500 طرح طلا کوب 
 

 فرش کاشان  با ارائه ی بستری مناسب با نام  فروشگاه فرش کاشان   برای  خرید فرش ماشینی   شرکت های  تولید فرش   درجه یک از جمله فرش نگین مشهد ، کارخانه فرش کاشان ، زمرد کاشان ، فرش یلدای کویر ، ستاره کویر ، فرش مشهد تولید کننده و ارائه دهنده  فرش ماشینی کاشان  است که مجموعه تولیدات  صنایع فرش ایران  را با اختلاف 20 تا 40 درصدی نسبت به  بازار فرش  و نمایشگاه های معتبر فرش ماشینی به صورت بی واسطه تقدیم هموطنان عزیز میکند .کاشان به عنوان قطب  صادرات فرش ماشینی  یکی از مهمترین شهر فرش ایران می باشد و برای خرید فرش می توانید از میان  فرش طرح 700 شانه  ،  فرش 500 شانه  ،  فرش 700 شانه تراکم 2550  ،  فرش 700 شانه  ،   فرش 700 شانه تراکم 3000  ، فرش 1500 شانه تراکم 4500 ، فرش 1000 شانه تراکم 3000  ،  فرش 1000 شانه تراکم 3600  ،  فرش 1200 شانه تراکم 3600  انتخاب کنید که با قیمت تخفیفی و فرش تولیدی است.  ارسال رایگان فرش ، ضمانت ده ساله و در  خرید فرش کاشان  ارائه می گردد . تمامی ابعاد استاندارد فرش ماشینی به صورت  قالیچه فرش  و  کناره فرش  در سایت خرید فرش ماشینی عرضه می شود. نمونه رنگ بندی های پرفروش دکوراسیون فرش مثل  فرش سرمه ای  ،  فرش کرم  فرش گردویی  ،  فرش روناسی  فرش آبی فیروزه ای   فرش بادامی  است که در مجموعه بازار فرش با ابعاد  فرش 12 متری  ،  فرش 9 متری  ،  فرش 6 متری  و قالیچه و کناره تولید می شود.  کارخانه فرش  و  قالی کاشان  بزرگترین مجوعه تولید فرش و سایت این بازار فرش بزرگترین  فروشگاه اینترنتی فرش  ایران است .  برای کلیه امور  صادرات فرش  و  خرید عمده فرش  می توانید با قسمت پشتیبانی تماس حاصل کنید.