روش های از بین بردن پرز فرش ماشینی

eliminate-carpet-lint.jpg

پرز فرش ماشینی
تمامی فرش های ماشینی نو دچار پرزدهی می باشند. پرزدهی از معایب هر فرش ماشینی محسوب می شود که می توانند باعث آزار و اذیت و گاها بیماری افراد شود. پرز نوعی از الیاف باریک است که با نشستن و تردد بر روی فرش به وجود می آید. پرزدهی فرش ماشینی نو امری کاملا طبیعی می باشد و پس از گذشت چند هفته برطرف می گردد. تمامی افراد می توانند با روش های مختلف پرزدهی فرش را به راحتی از بین ببرند و نگرانی بابت پرزدهی قالی نداشته باشند.
عدم پرز دهی فرش ماشینی نشان دهنده آن است که در تولید قالی ماشینی به جای استفاده از نخ و الیاف مرغوب از مواد پلاستیکی استفاده شده است. این فرش ها به مروز نرمی و لطافت خود را از دست می دهند و کدر و سفت می گردند.

علل پرزدهی فرش ماشینی
حال چرا برخی از فرش های ماشینی پرز می دهند دلایل خاصی دارد. الیاف فرش ماشینی از دلایل مهم در پرزدهی فرش ماشینی هستند. استفاده از الیاف ضایعاتی در فرش، تنظیم نبودن دستگاه ریسندگی، عدم تناسب تاب نخ های قالی، آهار نا مناسب فرش، متناسب نبودن اب و روغن به کار رفته در اماده سازی الیاف فرش و توجه نکردن به پرداخت و تکمیل باعث تولید پرز در برخی از فرش های ماشینی می شود. قالی های ماشینی که رنگ تیره مانند سورمه ای دارند پرزدهی بیشتری نسبت به فرش‌ های روشن و کرم رنگ دارند. الیاف تیره در پروسه تولید نازک تر می شوند و پرز بیشتری تولید می کنند.

به طور کلی الیاف اکریلیک پرزدهی بیشتری نسبت به دیگر الیاف دارند ولی این مورد دلیل بر بی کیفیتی نخ اکریلیک نمی باشد. این الیاف از با کیفیت ترین و با دوام ترین الیاف فرش ماشینی هستند و پرز دادن از معایب این الیاف محسوب می شود. تولید کنندگان برای برطرف کردن پرزدهی الیاف اکریلیک از عملیات هیت ست استفاده می کنند. هیت ست کردن الیاف اکریلیک باعث می شود قسمت اعظمی ازپرز نخ  قبل از ورود به ماشین بافت توسط بخار و حرارت و دیگر عملیات گرفته شود و به میزان زیادی کاهش یابد. قالی های ماشینی اکریلیک هیت ست شده پزر کمتری دارند و پرز ان هاطی چند هفته به صفرمی رسد.
تراکم و شانه نیز می توانند باعث پرزدهی فرش ماشینی شوند. هر چه میزان شانه و تراکم قالی های ماشینی بالاتر رود پرزدهی فرش کمتر می شود پس پرزدهی در قالی های دستبافتگونه 1200 شانه کمتر از فرش های 700 شانه است.

روش های پرززدایی فرش ماشینی
1- استفاده از جارو برقی با مکش بالا یکی از روش های رایج ازبین بردن پرز قالی ماشینی است. شما می توانید این عمل را هر روز به مدت یک هفته تکرار کنید.
2- هنگام جارو زدن فرش، گاهی مسیر حرکت جارو را عوض کنید و از جهت مخالف جارو بزنید تا پرزهایی که در سمت مخالف قالی نیز مانده اند خارج شوند.
 3- در زمان جارو کشیدن قالی ماشینی نو بهتر است پنجره ها باز باشند چرا که با این کار پرزها از روی فرش به بیرون می روند و مشکل تنفسی را برای فرد ایجاد نمیشود.
4- استفاده از یک جارو حصیری با اندکی رطوبت نیز می تواند پرزدهی قالی های اکریلیک را به مقدار قابل توجهی کاهش دهد زیرا رطوبت پرز ها را به خود می گیرد.
5- شانه زدن فرش یکی دیگر از روشهای از بین بردن پرز فرش ماشینی می باشد. در این روش بهتر است از فرچه های نرم استفاده نمود تا آسیبی به الیاف فرش وارد نشود.
6- استفاده از چسب کاغذی نوعی دیگر از راه های از بین بردن پرز قالی است. در این روش می توانید چسب را به فرش بچسبانید و آرام ان را بکشید تا پرزهای را به خود جذب نماید.
7- کیسه حمام نیز می تواند پرزهای قالی ماشینی را از بین ببرد. برای کسب تیجه بهتر از این روش باید این عمل باید چند بار و در دفعات مختلف تکرار کرد.
8- دستگاه های پرز گیر از جدیدترین روش های از بین بردن پرز فرش هستند. این دستگاه ها به راحتی و در اسرع وقت تمامی پرزهای قالی را ماشینی را از بین می برند.

پرزگیری فرش ماشینی با غلتک چسبان
استفاده از غلتک های چسبان نیز می تواند به شما کمک کند تا پرز فرش را به راحتی حذف کنید. نحوه کار با این دستگاه ها به این صورت می باشد که غلتک‌های چسبان در روی فرش و از سمت بالا به پایین حرکت داده و با این کار پرزهای فرش به ورقه چسبناک غلتک می‌چسبند. ورقه‌های چسبناک دستگاه های غلتک قابل تعویض هستند و می‌توان درهر بار استفاده، آن‌ها را تعویض کرد تا پرز های بیشتری را به خود جذب کنند .

پرز گیری فرش ماشینی با شامپو فرش
استفاده از شامپو فرش نیز یکی از انواع روش های از بین بردن پرز قالی های ماشینی می باشد. در این روش باید شامپو فرش را روی دستمال نخی ریخته و روی فرش بکشید. سپس با یک دستمال مرطوب اثرات شامپو را پاک نمود و بعد از اتمام این کارها باید اجازه دهید که فرش خشک شود و به این ترتیب پرز فرش به احتمال زیاد از بین خواهد رفت.

پرزگیری فرش ماشینی با فوم نگهدارنده
فوم نگهدارنده یکی از وسایل مهم در کاهش پرزدهی فرش ماشینی می باشد. فوم نگهدارنده فرش دارای ویژگی های چون: جلوگیری از پرزدهی فرش، جلوگیری از کثیف شدن قالی ماشینی و رفع سایه انداختن قالی ماشینی است.

برای حفظ شفافیت رنگ ها بعد از پرز زدایی انواع قالی های ماشینی می توایند از مخلوط سرکه و خاک اره استفاده کنید. برای این کار باید مخلوط سرکه و خاک اره را با یک برس بر روی فرش مالیده وپس از خشک شدن سطح فرش را جارو بزنید. در اخر توصیه می‌شود که برای پرزگیری قالی های ماشینی هرگزاز مواد شوینده همچون پودرهای لباسشویی دارای آنزیم و غیره استفاده نکنید.

برچسب :
,
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
فرش ظریف 1500 شانه
خرید اینترنتی فرش با ارسال رایگان درب منزل
فرش ویتینج چیست؟
فرش ماشینی برجسته 1200 شانه
ویژگی مدل فرش کهنه نما یا وینتیج
خرید فرش ماشینی کاشانفرش ماشینی کاشان
کلمات رايج جستجو
10 رنگ  8 رنگ  فرش ارزان  پاتریس  فرش مشهد  اریکا  500 شانه  فرش ماشینی  1000 شانه  700 شانه  فرش کاشان  فرش ابریشم  فرش  فرش فیروزه ای  فرش 1200 شانه  فرش پاتریس  فرش 700 شانه  تابلو فرش  تراکم 2550  تراکم 2100  تراکم 3000  قیمت فرش  قیطران  شهر فرش  بازار فرش  فرش 12 متری  فرش ماشینی کاشان  فیروزه ای  خرید فرش  قالی  خرید فرش اینترنتی  خرید اینترنتی فرش  فرش 9 متری  فرش 6 متری  1200 شانه  فرش 14 رنگ  قالیچه  خرید فرش 700 شانه  شهر فرش کاشان  فرش 700 شانه تراکم 2550  تراکم  تراکم 2550  12 متری  شاهرخ  سرمه ای  carpet  1000  700  1200  فرش یلدای کویر  نگین مشهد  فرش قیطران  فرش ستاره کویر  فرش مشهد اردهال  دنیای فرش  فرش عظیم زاده  کهکشان  ارکیده  باغ بهشت  افشان  فرش نگین مشهد  tva  ماهی  فرش 12متری  کناره  گلیم  فرش 1000 شانه  6 متری  فرش 500 شانه  tva lhadkd  فرش 1000 شانه تراکم 3000  قیمت فرش 6 متری  طرح چیچک  قیمت فرش کاشان  فرش ماشینی 1000 شانه  فرش خوب  فرش 1200 شانه تراکم 3600  فرش طرح برجسته ۱۲۰۰ شانه  1200 شانه تراکم 3600  فرش تراکم 3000  فرش طرح 700  700 شانه تراکم 2550  فرش هزار شانه  فرش 12 رنگ  خرید فرش ماشینی  خرید فرش کاشان  قیمت فرش ماشینی  طرح فرش  فروش فرش  فرش ماشینی 700 شانه  کارخانه فرش  700 reeds  قیمت فرش 1200 شانه  فرش طرح 700 شانه  قیمت فرش 500 شانه  خرید اینترنتی فرش کاشان  قیمت فرش طرح 700  فرش قیمت مناسب  کارخانه فرش کاشان  فرش درجه يک  1500 شانه تراکم 4500 طرح طلا کوب 
 

 فرش کاشان  با ارائه ی بستری مناسب با نام  فروشگاه فرش کاشان   برای  خرید فرش ماشینی   شرکت های  تولید فرش   درجه یک از جمله فرش نگین مشهد ، کارخانه فرش کاشان ، زمرد کاشان ، فرش یلدای کویر ، ستاره کویر ، فرش مشهد تولید کننده و ارائه دهنده  فرش ماشینی کاشان  است که مجموعه تولیدات  صنایع فرش ایران  را با اختلاف 20 تا 40 درصدی نسبت به  بازار فرش  و نمایشگاه های معتبر فرش ماشینی به صورت بی واسطه تقدیم هموطنان عزیز میکند .کاشان به عنوان قطب  صادرات فرش ماشینی  یکی از مهمترین شهر فرش ایران می باشد و برای خرید فرش می توانید از میان  فرش طرح 700 شانه  ،  فرش 500 شانه  ،  فرش 700 شانه تراکم 2550  ،  فرش 700 شانه  ،   فرش 700 شانه تراکم 3000  ، فرش 1500 شانه تراکم 4500 ، فرش 1000 شانه تراکم 3000  ،  فرش 1000 شانه تراکم 3600  ،  فرش 1200 شانه تراکم 3600  انتخاب کنید که با قیمت تخفیفی و فرش تولیدی است.  ارسال رایگان فرش ، ضمانت ده ساله و در  خرید فرش کاشان  ارائه می گردد . تمامی ابعاد استاندارد فرش ماشینی به صورت  قالیچه فرش  و  کناره فرش  در سایت خرید فرش ماشینی عرضه می شود. نمونه رنگ بندی های پرفروش دکوراسیون فرش مثل  فرش سرمه ای  ،  فرش کرم  فرش گردویی  ،  فرش روناسی  فرش آبی فیروزه ای   فرش بادامی  است که در مجموعه بازار فرش با ابعاد  فرش 12 متری  ،  فرش 9 متری  ،  فرش 6 متری  و قالیچه و کناره تولید می شود.  کارخانه فرش  و  قالی کاشان  بزرگترین مجوعه تولید فرش و سایت این بازار فرش بزرگترین  فروشگاه اینترنتی فرش  ایران است .  برای کلیه امور  صادرات فرش  و  خرید عمده فرش  می توانید با قسمت پشتیبانی تماس حاصل کنید.