روش های خانگی تمیز کردن فرش

household-cleaning-methods-of-carpet.jpg

همیشه ماه اسفند از زمان کودکی یاد آور خانه تکانی و نظافت خانه برای تمام مردم ایران می باشد . شوق شستن فرش در خانه و پهن کردن آن در کف حیاط  و دیدن فرش های رنگا رنگی که از دیوار خانه ها آوایزان بود در زمان های گذشته یاد آور رسیدن بهار بود . اما امروز دیگر از آن ها خبری نیست . امروز شستشوی فرش ها را قالی شویی ها انجام می دهند . اما ما می خواهیم در این مقاله روش های خانگی تمیز کردن فرش را بیان نماییم .

تمیز کردن و یا شستشو فرش ها در خانه
استفاده از سرکه و یا جوش شیرین : بیشتر لکه های و کثیفی ها را می توان با جوش شیرین و سرکه تمیز کرد. برای این که لکه ها و یا کثیفی را از روی فرش پاک کنید فقط کافی است که مقداری سرکه سفید را با جوش شیرین مخلوط کنید و روی لکه بریزید . و سپس آن را با دستمال تمیز ی که دارای قدرت جذب بالایی می باشد پاک کنید و سپس اجازه دهید که آن قسمت کاملا خشک شود و با جارو برقی باقی مانده های جوشی شیرین  را جمع نمایید . می توانید برای جا هایی که لکه بزرگ می باشد به تنهایی از جوش شیرین استفاده کنید . جوش شیرین را بر روی لکه بریزید و پس از نیم ساعت آن را با جار و برقی تمیز کنید

استفاده از نمک : برای تمیز کردن لکه و کثیفی بر روی فرش می توانید از مخلوط نمک و سرکه و یا نمک استفاده کنید . ابتدا سرکه و نمک را با یکدیگر مخلوط کنید تا به شکل خمیر در بیاد . و سپس آن را بر روی لکه قرار دهید . و بگذارید که جذب فرش شود . و آن مکان را با دستمال مر طوب پاک کنید بعد از خشک شدن هم آن مکان را جارو برقی بکشید .

استفاده از بخار آب : برای تمیز کردن کثیفی و یا لکه می توانید از دستگاه های بخار شویی نیز استفاده کنید . در صورت امکان استفاده از مواد شوینده در آن بهتر است که از مخلوط آب و سرکه استفاده شود .

استفاده از پر اکسید هیدرو ژن
: برای از بین بردن لکه های پروتئین و یا خون بهتر است که از پر اکسید هیدروژن استفاده شود . با ریختن این ماده بر روی لکه خون و یا لکه های پروتئینی لکه ها از بین می روند . 

استفاده از زمین شویی : برای پاک کردن لکه و کثیفی از روی فرش می توانید از زمین شویی نیز استفاده کنید . به این صورت که 2 پیمانه جوش شیرین را با پودره بوره و  یک چهارم صابون مخطوط نمایید و به این ترکیب 10 تا 20 قطره اسانس معطر اضافه کنید . که بیشتر افراد از لیمو و اسطوخودوس استفاده می کنند . مواد را کاملا با یکدیگر مخلوط نمایید و سپس بر روی فرش اسپری کنید . و بعد یک پیمانه سرکه سفید را با یک چهارم آب گرم مخلوط نمایید و با استفاده از اسفنج آن را بر روی محلول قبلی که بر روی فرش اسپری کرده اید بکشد . و بگذارید که فرش خشک شود . بعد بر روی آن جار و برقی بکشید . 

استفاده از پودر ذرت : برای تمیز کردن لکه ها و کثیفی ها می توانید از پود ذرت نیز استفاده کنید شاید باورش برای شما سخت باشد اما امکان پذیر است . یک پیمان پودر ذرت را با یک دوم پیمانه جوش شیرین و یک پیمانه بوره کاملا مخلوز نمایید و آن را بر روی لکه بپاشید وسپس با یک دستمال و یا اسفنج تمیز کنید . دیگر اثری از لکه نخواهد بود بعد از خشک شدن آن قسمت را جارو برقی بکشید تا کاملا تمیز شود .


روش های پاک کردن انواع لکه ها از روی فرش در خانه
پاک کردن لکه های جدید : قبل از تمیز کردن فرش حتما آن را جارو کنید تا گرد و غبار نداشته باشد .لکه های که جدید بر روی فرش ایجاد شده است را با مقداری ماست تمیز کنید . به خصوص لکه های نسکافه و چایی را . بر روی مکانی که چایی و یا نسکافه ریخته شده است مقداری ماست میریزید و سپس با یک قاشق تمیز آن را بر می دارید . در صورت پاک نشدن این کار را چندین بار تکرار کنید تا لکه کامل از بین برود . و در آخر با یک دستمال خشک آن را تمیز کنید .

تمیز کردن لبه های فرش : برای تمیز کردن لبه های فرش از یک برس دستی استفاده کنید و در آخر جارو برقی بکشید . می توانید برای تمیز کردن لبه های فرش از مخلوط آب و پودر لباسشویی نیز استفاده کنید . و آن را با یک دستمال خشک نمایید . و در آخر در زیر آن یک دستمال سفید و یا کاغذ بگذارید تا رطوبت آن کاملا گرفته شود .

از بین بردن جایی وسایل سنگین : برای از بین بردن جایی وسایل سنگین مانند پایه های مبل می توانید یک تکه یخ را روی آن محل قرار دهید و بعد یک دستمال خشک بر روی بگذارید تا رطوبت آن گرفته شود و پرز های فرش به حالت اولیه خود بر گردد .

پاک کردن لکه شمع : برای پاک کردن لکه شمع ابتدا باید آن را با یک وسیله ی نوک تیز مثل چاقو بردارید و سپس بر روی لکه دستمال حوله ای و یا کاغذ روغنی قرار دهید  و اتویی که گرم شده است را روی آن بگذارید . این کا باعث می شود که پارافین باقی ملانده بر روی فرش جذب کاغذ شود .

پاک کردن مواد چرب از روی فرش : برای از بین بردن لکه های چرب مانند غیر  را باید با یک محلول غیر چرب که زود خشک نمی شود تمیز کرد . حلال را بر روی پنبه بریزید و بر روی لکه قرار دهید . این کار را چندین مرتبه تکرار کنید تا لکه  به صورت کامل از بین برود . در آخر نیز آن محل را با پارچه تمیز و مرطوب پاک نمایید .

برچسب :
شستشوی فرش, تمیز کردن فرش, تمیز کردن لبه های فرش, پاک کردن لکه های جدید, پاک کردن مواد چرب از روی فرش
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
فرش ارزان قیمت ماشینی
اختلاف فرش و قالی در چیست
خرید فرش ماشینی عمده کاشان
خرید فرش ماشینی صادراتی کاشان
فروشگاه اینترنتی فرش ماشینی
خرید فرش ماشینی کاشانفرش ماشینی کاشان
  فرش کاشان   با ارائه ی بستری مناسب با نام  فروشگاه فرش کاشان   برای  خرید فرش ماشینی   شرکت های  تولید فرش   درجه یک از جمله فرش نگین مشهد ، کارخانه فرش کاشان ، زمرد کاشان ، فرش یلدای کویر ، ستاره کویر ، فرش مشهد تولید کننده و ارائه دهنده  فرش ماشینی کاشان  است که مجموعه تولیدات  صنایع فرش ایران  را با اختلاف 20 تا 40 درصدی نسبت به  بازار فرش  و نمایشگاه های معتبر فرش ماشینی به صورت بی واسطه تقدیم هموطنان عزیز میکند .کاشان به عنوان قطب  صادرات فرش ماشینی  یکی از مهمترین شهر فرش ایران می باشد و برای خرید فرش می توانید از میان  فرش طرح 700 شانه  ،  فرش 500 شانه  ،  فرش 700 شانه تراکم 2550  ،  فرش 700 شانه  ،   فرش 700 شانه تراکم 3000  ،  فرش 1000 شانه تراکم 3000  ،  فرش 1000 شانه تراکم 3600  ،  فرش 1200 شانه تراکم 3600  انتخاب کنید که با قیمت تخفیفی و فرش تولیدی است.  ارسال رایگان فرش ، ضمانت ده ساله و در  خرید فرش کاشان  ارائه می گردد . تمامی ابعاد استاندارد فرش ماشینی به صورت  قالیچه فرش  و  کناره فرش  در سایت خرید فرش ماشینی عرضه می شود. نمونه رنگ بندی های پرفروش دکوراسیون فرش مثل  فرش سرمه ای  ،  فرش کرم  فرش گردویی  ،  فرش روناسی  فرش آبی فیروزه ای   فرش بادامی  است که در مجموعه بازار فرش با ابعاد  فرش 12 متری  ،  فرش 9 متری  ،  فرش 6 متری  و قالیچه و کناره تولید می شود.  کارخانه فرش  و  قالی کاشان  بزرگترین مجوعه تولید فرش و سایت این بازار فرش بزرگترین  فروشگاه اینترنتی فرش  ایران است .  برای کلیه امور  صادرات فرش  و  خرید عمده فرش  می توانید با قسمت پشتیبانی تماس حاصل کنید.