روش های خانگی تمیز کردن فرش

household-cleaning-methods-of-carpet.jpg

همیشه ماه اسفند از زمان کودکی یاد آور خانه تکانی و نظافت خانه برای تمام مردم ایران می باشد . شوق شستن فرش در خانه و پهن کردن آن در کف حیاط  و دیدن فرش های رنگا رنگی که از دیوار خانه ها آوایزان بود در زمان های گذشته یاد آور رسیدن بهار بود . اما امروز دیگر از آن ها خبری نیست . امروز شستشوی فرش ها را قالی شویی ها انجام می دهند . اما ما می خواهیم در این مقاله روش های خانگی تمیز کردن فرش را بیان نماییم .

تمیز کردن و یا شستشو فرش ها در خانه
استفاده از سرکه و یا جوش شیرین : بیشتر لکه های و کثیفی ها را می توان با جوش شیرین و سرکه تمیز کرد. برای این که لکه ها و یا کثیفی را از روی فرش پاک کنید فقط کافی است که مقداری سرکه سفید را با جوش شیرین مخلوط کنید و روی لکه بریزید . و سپس آن را با دستمال تمیز ی که دارای قدرت جذب بالایی می باشد پاک کنید و سپس اجازه دهید که آن قسمت کاملا خشک شود و با جارو برقی باقی مانده های جوشی شیرین  را جمع نمایید . می توانید برای جا هایی که لکه بزرگ می باشد به تنهایی از جوش شیرین استفاده کنید . جوش شیرین را بر روی لکه بریزید و پس از نیم ساعت آن را با جار و برقی تمیز کنید

استفاده از نمک : برای تمیز کردن لکه و کثیفی بر روی فرش می توانید از مخلوط نمک و سرکه و یا نمک استفاده کنید . ابتدا سرکه و نمک را با یکدیگر مخلوط کنید تا به شکل خمیر در بیاد . و سپس آن را بر روی لکه قرار دهید . و بگذارید که جذب فرش شود . و آن مکان را با دستمال مر طوب پاک کنید بعد از خشک شدن هم آن مکان را جارو برقی بکشید .

استفاده از بخار آب : برای تمیز کردن کثیفی و یا لکه می توانید از دستگاه های بخار شویی نیز استفاده کنید . در صورت امکان استفاده از مواد شوینده در آن بهتر است که از مخلوط آب و سرکه استفاده شود .

استفاده از پر اکسید هیدرو ژن
: برای از بین بردن لکه های پروتئین و یا خون بهتر است که از پر اکسید هیدروژن استفاده شود . با ریختن این ماده بر روی لکه خون و یا لکه های پروتئینی لکه ها از بین می روند . 

استفاده از زمین شویی : برای پاک کردن لکه و کثیفی از روی فرش می توانید از زمین شویی نیز استفاده کنید . به این صورت که 2 پیمانه جوش شیرین را با پودره بوره و  یک چهارم صابون مخطوط نمایید و به این ترکیب 10 تا 20 قطره اسانس معطر اضافه کنید . که بیشتر افراد از لیمو و اسطوخودوس استفاده می کنند . مواد را کاملا با یکدیگر مخلوط نمایید و سپس بر روی فرش اسپری کنید . و بعد یک پیمانه سرکه سفید را با یک چهارم آب گرم مخلوط نمایید و با استفاده از اسفنج آن را بر روی محلول قبلی که بر روی فرش اسپری کرده اید بکشد . و بگذارید که فرش خشک شود . بعد بر روی آن جار و برقی بکشید . 

استفاده از پودر ذرت : برای تمیز کردن لکه ها و کثیفی ها می توانید از پود ذرت نیز استفاده کنید شاید باورش برای شما سخت باشد اما امکان پذیر است . یک پیمان پودر ذرت را با یک دوم پیمانه جوش شیرین و یک پیمانه بوره کاملا مخلوز نمایید و آن را بر روی لکه بپاشید وسپس با یک دستمال و یا اسفنج تمیز کنید . دیگر اثری از لکه نخواهد بود بعد از خشک شدن آن قسمت را جارو برقی بکشید تا کاملا تمیز شود .


روش های پاک کردن انواع لکه ها از روی فرش در خانه
پاک کردن لکه های جدید : قبل از تمیز کردن فرش حتما آن را جارو کنید تا گرد و غبار نداشته باشد .لکه های که جدید بر روی فرش ایجاد شده است را با مقداری ماست تمیز کنید . به خصوص لکه های نسکافه و چایی را . بر روی مکانی که چایی و یا نسکافه ریخته شده است مقداری ماست میریزید و سپس با یک قاشق تمیز آن را بر می دارید . در صورت پاک نشدن این کار را چندین بار تکرار کنید تا لکه کامل از بین برود . و در آخر با یک دستمال خشک آن را تمیز کنید .

تمیز کردن لبه های فرش : برای تمیز کردن لبه های فرش از یک برس دستی استفاده کنید و در آخر جارو برقی بکشید . می توانید برای تمیز کردن لبه های فرش از مخلوط آب و پودر لباسشویی نیز استفاده کنید . و آن را با یک دستمال خشک نمایید . و در آخر در زیر آن یک دستمال سفید و یا کاغذ بگذارید تا رطوبت آن کاملا گرفته شود .

از بین بردن جایی وسایل سنگین : برای از بین بردن جایی وسایل سنگین مانند پایه های مبل می توانید یک تکه یخ را روی آن محل قرار دهید و بعد یک دستمال خشک بر روی بگذارید تا رطوبت آن گرفته شود و پرز های فرش به حالت اولیه خود بر گردد .

پاک کردن لکه شمع : برای پاک کردن لکه شمع ابتدا باید آن را با یک وسیله ی نوک تیز مثل چاقو بردارید و سپس بر روی لکه دستمال حوله ای و یا کاغذ روغنی قرار دهید  و اتویی که گرم شده است را روی آن بگذارید . این کا باعث می شود که پارافین باقی ملانده بر روی فرش جذب کاغذ شود .

پاک کردن مواد چرب از روی فرش : برای از بین بردن لکه های چرب مانند غیر  را باید با یک محلول غیر چرب که زود خشک نمی شود تمیز کرد . حلال را بر روی پنبه بریزید و بر روی لکه قرار دهید . این کار را چندین مرتبه تکرار کنید تا لکه  به صورت کامل از بین برود . در آخر نیز آن محل را با پارچه تمیز و مرطوب پاک نمایید .

برچسب :
شستشوی فرش , تمیز کردن فرش , تمیز کردن لبه های فرش , پاک کردن لکه های جدید , پاک کردن مواد چرب از روی فرش ,
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
تولید فرش کارخانجات فرش کاشان
شستشوی تابلو فرش ماشینی
فرش اتاق کودک چه ویژگی هایی باید داشته باشد ؟
از بین بردن انواع لکه از فرش ماشینی
خرید فرش عروسکی
خرید فرش ماشینی کاشانفرش ماشینی کاشان
کلمات رايج جستجو
10 رنگ  8 رنگ  فرش ارزان  پاتریس  فرش مشهد  اریکا  500 شانه  فرش ماشینی  1000 شانه  700 شانه  فرش کاشان  فرش ابریشم  فرش  فرش فیروزه ای  فرش 1200 شانه  فرش پاتریس  فرش 700 شانه  تابلو فرش  تراکم 2550  تراکم 2100  تراکم 3000  قیمت فرش  قیطران  شهر فرش  بازار فرش  فرش 12 متری  فرش ماشینی کاشان  فیروزه ای  خرید فرش  قالی  خرید فرش اینترنتی  خرید اینترنتی فرش  فرش 9 متری  فرش 6 متری  1200 شانه  فرش 14 رنگ  قالیچه  خرید فرش 700 شانه  شهر فرش کاشان  فرش 700 شانه تراکم 2550  تراکم 2550  12 متری  شاهرخ  سرمه ای  carpet  1000  700  فرش یلدای کویر  نگین مشهد  فرش قیطران  فرش ستاره کویر  فرش مشهد اردهال  دنیای فرش  فرش عظیم زاده  کهکشان  ارکیده  باغ بهشت  افشان  فرش نگین مشهد  tva  ماهی  فرش 12متری  کناره  گلیم  فرش 1000 شانه  6 متری  فرش 500 شانه  tva lhadkd  فرش 1000 شانه تراکم 3000  قیمت فرش 6 متری  طرح چیچک  قیمت فرش کاشان  فرش ماشینی 1000 شانه  فرش خوب  فرش طرح برجسته ۱۲۰۰ شانه  1200 شانه تراکم 3600  فرش طرح 700  700 شانه تراکم 2550  فرش هزار شانه  فرش 12 رنگ  خرید فرش ماشینی  خرید فرش کاشان  قیمت فرش ماشینی  طرح فرش  فروش فرش  فرش ماشینی 700 شانه  کارخانه فرش  قیمت فرش 1200 شانه  فرش طرح 700 شانه  خرید اینترنتی فرش کاشان  قیمت فرش طرح 700  کارخانه فرش کاشان  فرش درجه يک 
 

 فرش کاشان  با ارائه ی بستری مناسب با نام  فروشگاه فرش کاشان   برای  خرید فرش ماشینی   شرکت های  تولید فرش   درجه یک از جمله فرش نگین مشهد ، کارخانه فرش کاشان ، زمرد کاشان ، فرش یلدای کویر ، ستاره کویر ، فرش مشهد تولید کننده و ارائه دهنده  فرش ماشینی کاشان  است که مجموعه تولیدات  صنایع فرش ایران  را با اختلاف 20 تا 40 درصدی نسبت به  بازار فرش  و نمایشگاه های معتبر فرش ماشینی به صورت بی واسطه تقدیم هموطنان عزیز میکند .کاشان به عنوان قطب  صادرات فرش ماشینی  یکی از مهمترین شهر فرش ایران می باشد و برای خرید فرش می توانید از میان  فرش طرح 700 شانه  ،  فرش 500 شانه  ،  فرش 700 شانه تراکم 2550  ،  فرش 700 شانه  ،   فرش 700 شانه تراکم 3000  ،  فرش 1000 شانه تراکم 3000  ،  فرش 1000 شانه تراکم 3600  ،  فرش 1200 شانه تراکم 3600  انتخاب کنید که با قیمت تخفیفی و فرش تولیدی است.  ارسال رایگان فرش ، ضمانت ده ساله و در  خرید فرش کاشان  ارائه می گردد . تمامی ابعاد استاندارد فرش ماشینی به صورت  قالیچه فرش  و  کناره فرش  در سایت خرید فرش ماشینی عرضه می شود. نمونه رنگ بندی های پرفروش دکوراسیون فرش مثل  فرش سرمه ای  ،  فرش کرم  فرش گردویی  ،  فرش روناسی  فرش آبی فیروزه ای   فرش بادامی  است که در مجموعه بازار فرش با ابعاد  فرش 12 متری  ،  فرش 9 متری  ،  فرش 6 متری  و قالیچه و کناره تولید می شود.  کارخانه فرش  و  قالی کاشان  بزرگترین مجوعه تولید فرش و سایت این بازار فرش بزرگترین  فروشگاه اینترنتی فرش  ایران است .  برای کلیه امور  صادرات فرش  و  خرید عمده فرش  می توانید با قسمت پشتیبانی تماس حاصل کنید.