آشنایی با هنر فرش ایرانی

original-art-handmade-carpets.jpg

فرش ماشینی و دستبافت از جمله صنایعی هستند که علاوه بر رفع نیاز ما به عنوان کفپوش به هنری اصیل و منحصر به فرد تبدیل شده اند . حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که از یک نمایشگاه فرش دیدن کنید ، مواجه شدن با آن همه نقش و نگار در یک زمان شما را به دنیایی دیگر می برد که گوشه ای از هنر و زیبایی قالی و فرشبافی است . در حال حاضر دو نوع قالی ماشینی و دستبافت در بازارهای داخلی و خارجی وجود دارد که هر کدام طرفداران خود را دارند . ما سعی داریم در این مقاله شما را با هنر اصیل فرش ایرانی آشنا کنیم چرا که ایران از جمله کشورهایی است که قدمت زیادی در این زمینه دارد و همچنان در دنیای قالیبافی پیشتاز است .

 

1- آشنایی با هنر فرش ایرانی

به عقیده ی کارشناسان فرش محل پیدایش قالی و هنر قالیبافی کشورهای آسیایی است چرا که در نوشته های مورخان و شاعران قدیمی از وجود قالی یاد شده است . علاوه بر این ها سند و مدرک محکمی بر صدق این موضوع وجود دارد و آن قالی کهن و باستانی پازیریک است که کهن ترین قالی جهان نام گرفته است و در سال 1949 توسط یک کارشناس روسی به همراه چند شی باستانی دیگر در گوری یخ زده پیدا شد که قدمت آن را به دوره ی آشوریان نسبت داده اند . با این تفاسیر هنر فرشبافی و فرش از ابتدا خاص ایرانیان بوده و اولین کسانی که صاحب سبک در این حوزه شدند ایرانیان بودند . نمونه های تاریخی زیادی وجود دارد که قدمت این هنر را در کشورمان ثابت می کند . این هنر نه تنها رونق خود را از دست نداده بلکه با پیشرفت چشمگیری روبرو شده که انواع مختلف فرش های ماشینی در این زمینه نمونه های خوبی برای این امر هستند .

 

1-1- فرش های ماشینی

از دیرباز تا کنون فرشهای ایرانی زبانزد خاص و عام بوده است و دنیا نام ایران را با فرش اصیل آن می شناشند که علاقمندان زیادی در سراسر دنیا دارد . از زمانی که فرشهای ماشینی وارد این عرصه شده اند گوی رقابت را از دیگر کشورها ربوده اند و تولید انواع مختلفی از فرش ماشینی مرغوب سلیقه ی مشتریان را با هنر ایرانی عجین کرده اند . با پیشرفت تکنولوژی و ساخت بروز ترین دستگاه های بافت قالی ایران توانسته است با کیفیت ترین فرشهای ماشینی را تولید کند که تراکم های بالایی دارد و از نظر ظرافت در بافت بسیار شبیه به فرشهای دستبافت هستند . در بافت این قالی ها که تراکم های بالایی دارند و به همین دلیل نمی توان از الیاف ضخیم استفاده کرد نخ های باریک و لطیفی مثل اکریلیک که از بهترین الیاف موجود برای بافت می باشد استفاده می شود و در نتیجه فرش ماشینی درجه یکی تولید می شود که در نوع خود بی نظیر است . طراحان ایرانی با ایجاد طرح های جذاب و جدید برای قالی های ماشینی هنر نقشه کشی ایرانی را به نحو احسن به نمایش گذاشته اند .

محصول : برای خرید انواع فرش به صفحه اصلی فروشگاه کالا فرش مراجعه کنید.

 

1-2- فرش های دستباف

هنر و اصالت طرح های فرش دستبافت ایرانی بر هیچ کسی پوشیده نیست چرا که از گذشته ای دور قالی های دستبافت ایرانی در همه جای جهان طرفدار داشته و از آن به عنوان شی ای باارزش یاد می کنند . قالی های دستباف طرح های سنتی و جذابی دارند که چند نوع است و شامل فرشهای لچک ترنج ، خشتی و بته جقه ای می شود که هر کدام جداگانه نمونه های زنده ای از اصالت این هنر می باشد . با اینکه امروزه فرش ماشینی پیشرفت زیادی داشته اند و بافت آن ها به قالی های دستبافت بسیار نزدیک شده است اما هنوز هم قالی های دستباف محبوبیت خود را در بین مردم از دست نداده اند .

 

1-3- تابلو فرش دستبافت و ماشینی

نوع دیگری از فرشها هم وجود دارد که از آن به عنوان تابلو فرش تزئینی استفاده می کنند و به دو صورت دستی و ماشینی وجود دارد . از آنجا که هنر فرشبافی از جمله هنرهایی است که درصد زیادی از مردم به آن علاقه دارند بافندگان به این فکر افتادند تا این هنر را بیشتر در معرض نمایش بگذارند و از آن ها به عنوان تابلو فرش استفاده کنند که همین امر موجب شد تا حوزه ی گسترده ای در این زمینه ایجاد شود که بازار تابلوفرش را در دنیا بدست گرفت و طرح های جذابی در این زمینه بافته می شود که شامل مناظرطبیعی ، تصاویر حیوانات ، آیات قرآن و نقاشی های معروف می شود .

 

1-4- اهمیت فرش های ماشینی در جهان

با توجه به اطلاعاتی که گفته شد فرشهای ماشینی و در کل هنر فرشبافی ایرانی در بین مردم چه داخل و چه خارج از محبوبیت خاصی برخوردار است . طرح و نقش های زیبایی که برای بافت این قالی ها استفاده می شود تماما از طبیعت اطراف الهام گرفته می شود که جانی تازه به نقش و نگار این قالی ها می دهد . کشور های پیشرفته ی جهان مثل آمریکا ، آلمان و درصد زیادی از کشور های اروپایی و آسیایی وارد کنندگان اصلی فرش ماشینی ایرانی هستند که طراحان ایرانی توانسته اند سلیقه ی آن ها را با هنر خود عجین کنند به طوری که با وجود فرشهای ایرانی کمتر به سراغ قالی های دیگر کشور ها می روند چرا که بدون اغراق نمونه ی طراحی و بافت قالی های ایرانی را در هیچ یک از انواع قالی های دیگر کشور ها نمی توان یافت و شاید به جرات می توان گفت که آن ها قادر به رقابت با این هنر اصیل نیستند .

برچسب :
'هنر فرش ایرانی' , 'فرش دستبافت' , فرش دسنبافگونه , فرش مدرن , فرش لوکس ,
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
جایگاه قالی ایرانی در جهان
فرش مناسب برای راهرو
شناخت انواع فرش ماشینی
نکات مهم برای خرید فرش
فروش ويژه و عيدانه کالا فرش
خرید فرش ماشینی کاشانفرش ماشینی کاشان
کلمات رايج جستجو
10 رنگ  8 رنگ  فرش ارزان  پاتریس  فرش مشهد  اریکا  500 شانه  فرش ماشینی  1000 شانه  700 شانه  فرش کاشان  فرش ابریشم  فرش  فرش فیروزه ای  فرش 1200 شانه  فرش پاتریس  فرش 700 شانه  تابلو فرش  تراکم 2550  تراکم 2100  تراکم 3000  قیمت فرش  قیطران  شهر فرش  بازار فرش  فرش 12 متری  فرش ماشینی کاشان  فیروزه ای  خرید فرش  قالی  خرید فرش اینترنتی  خرید اینترنتی فرش  فرش 9 متری  فرش 6 متری  1200 شانه  فرش 14 رنگ  قالیچه  خرید فرش 700 شانه  شهر فرش کاشان  فرش 700 شانه تراکم 2550  تراکم  تراکم 2550  12 متری  شاهرخ  سرمه ای  carpet  1000  700  1200  فرش یلدای کویر  نگین مشهد  فرش قیطران  فرش ستاره کویر  فرش مشهد اردهال  دنیای فرش  فرش عظیم زاده  کهکشان  ارکیده  باغ بهشت  افشان  فرش نگین مشهد  tva  ماهی  فرش 12متری  کناره  گلیم  فرش 1000 شانه  6 متری  فرش 500 شانه  tva lhadkd  فرش 1000 شانه تراکم 3000  قیمت فرش 6 متری  طرح چیچک  قیمت فرش کاشان  فرش ماشینی 1000 شانه  فرش خوب  فرش 1200 شانه تراکم 3600  فرش طرح برجسته ۱۲۰۰ شانه  1200 شانه تراکم 3600  فرش تراکم 3000  فرش طرح 700  700 شانه تراکم 2550  فرش هزار شانه  فرش 12 رنگ  خرید فرش ماشینی  خرید فرش کاشان  قیمت فرش ماشینی  طرح فرش  فروش فرش  فرش ماشینی 700 شانه  کارخانه فرش  700 reeds  قیمت فرش 1200 شانه  فرش طرح 700 شانه  قیمت فرش 500 شانه  خرید اینترنتی فرش کاشان  قیمت فرش طرح 700  فرش قیمت مناسب  کارخانه فرش کاشان  فرش درجه يک  1500 شانه تراکم 4500 طرح طلا کوب 
 

 فرش کاشان  با ارائه ی بستری مناسب با نام  فروشگاه فرش کاشان   برای  خرید فرش ماشینی   شرکت های  تولید فرش   درجه یک از جمله فرش نگین مشهد ، کارخانه فرش کاشان ، زمرد کاشان ، فرش یلدای کویر ، ستاره کویر ، فرش مشهد تولید کننده و ارائه دهنده  فرش ماشینی کاشان  است که مجموعه تولیدات  صنایع فرش ایران  را با اختلاف 20 تا 40 درصدی نسبت به  بازار فرش  و نمایشگاه های معتبر فرش ماشینی به صورت بی واسطه تقدیم هموطنان عزیز میکند .کاشان به عنوان قطب  صادرات فرش ماشینی  یکی از مهمترین شهر فرش ایران می باشد و برای خرید فرش می توانید از میان  فرش طرح 700 شانه  ،  فرش 500 شانه  ،  فرش 700 شانه تراکم 2550  ،  فرش 700 شانه  ،   فرش 700 شانه تراکم 3000  ، فرش 1500 شانه تراکم 4500 ، فرش 1000 شانه تراکم 3000  ،  فرش 1000 شانه تراکم 3600  ،  فرش 1200 شانه تراکم 3600  انتخاب کنید که با قیمت تخفیفی و فرش تولیدی است.  ارسال رایگان فرش ، ضمانت ده ساله و در  خرید فرش کاشان  ارائه می گردد . تمامی ابعاد استاندارد فرش ماشینی به صورت  قالیچه فرش  و  کناره فرش  در سایت خرید فرش ماشینی عرضه می شود. نمونه رنگ بندی های پرفروش دکوراسیون فرش مثل  فرش سرمه ای  ،  فرش کرم  فرش گردویی  ،  فرش روناسی  فرش آبی فیروزه ای   فرش بادامی  است که در مجموعه بازار فرش با ابعاد  فرش 12 متری  ،  فرش 9 متری  ،  فرش 6 متری  و قالیچه و کناره تولید می شود.  کارخانه فرش  و  قالی کاشان  بزرگترین مجوعه تولید فرش و سایت این بازار فرش بزرگترین  فروشگاه اینترنتی فرش  ایران است .  برای کلیه امور  صادرات فرش  و  خرید عمده فرش  می توانید با قسمت پشتیبانی تماس حاصل کنید.