دلایل پرز دهی فرش ماشینی و از بین بردن آن

destroy-carpet-weavers.jpg

زمانی که فرش نویی را می خریم تا چند ماه اول با مشکل از بین بردن پرزهای آن مواجه هستیم چرا که هیچ راهی وجود ندارد که بتوان سریع آن ها را پاک کرد . شاید برای خیلی ها این سوال پیش بیاید که اصلا چرا یک قالی نو این قدر پرز می دهد ! در ادامه به این موضوع می پردازیم و راه های ساده ای را پیشنهاد می کنیم که سریع تر بتوانید پرزهای فرش ماشینی را از بین ببرید .

 

1- دلایل پرزدهی فرش

امروزه فرش ماشینی اکریلیک به دلیل کیفیت در جنس نخ ، علاقمندان زیادی پیدا کرده است و از جمله پرفروش ترین فرشهای ماشینی روز است ولی متاسفانه نسبت به دیگر جنس ها پرزدهی بیشتری داردولی چندی است که هیت ست کردن نخ آن این مشکل را برطرف کرده اند . اما دلایلی که باعث تشدید این موضوع می شود این است که ؛


- در زمان تولید و در مرحله آماده کردن الیاف از مقدار مناسبی آب و روغن استفاده نشده و یا دستگاه های ریسندگی فرش ماشینی به خوبی تنظیم نشده و همچنین تثبیت حرارتی به شکلی مناسب نباشد و یا حتی از آهار استفاده نشود که اگر این مسائل رعایت شوند ما شاهد پرزدهی کمتری درآن ها خواهیم بود .
- مسئله دیگر این است که برای حفظ و استحکام خواب فرش ماشینی از آهار استفاده می کنند ولی متاسفانه بعضی از الیاف بلند تر از بقیه هستند و به وسیله آهار مهار نمی شوند که این باعث می شود هنگام استفاده موجب پرزدهی شوند که البته پاخوردن زیاد هم باعث می شود پرز بیشتری در سطح فرش ماشینی جمع شود .


نکته مهمی که باید در این رابطه بدانید این است که یک فرش خوب باید حداقل تا یک الی سه هفته پرز بدهد که بسته به رنگ آن متفاوت است و رنگ های تیره پرزدهی بیشتری دارند . درست است که پرز ها نشانه کیفیت فرش هستند ولی بهرحال مشکل ساز هستند و هیچگاه کاملا از بین نمی روند و باید با آن ها مدارا کنیم تا رفع شوند . در واقع میزان و مدت زمان پرزدهی در یک فرش ماشینی رابطه مستقیمی با کیفیت الیاف به کار رفته در آن ، ضخامت و تراکم نخ ، آهار مورد استفاده و عوامل فنی دیگر در مراحل تولید و فرشبافی دارد و هرچه تراکم بافت آن بالاتر باشد ریز بافت تر و ظریف تر می شود که در نتیجه پرز کمتری می دهد .

 

2- راه های رهایی از پرزهای فرش

- بهترین روشی که برای رفع این مشکل عنوان شده است این است که به طور مداوم فرش را جارو بکشید البته اگر جاروی دستی باشد بسیار موثرتر خواهد بود مخصوصا اگر آن را به صورت نمناک استفاده کنید بهتر جواب می گیرید ولی اگر جاروی دستی در دسترس نیست می توانید از جارو برقی استفاده کنید البته با به کار بردن اصول درست آن نتیجه بهتری هم خواهید دید .
- بعضی از افراد از فرچه هم استفاده میکنند که مانعی ندارد فقط باید توجه داشته باشید که مثل جارو دستی حتما نمناک باشد .
- گاها از دستمال مرطوب و یا کیسه حمام هم استفاده می کنند که حتما باید در جهت خواب فرش باشد تا پرز بیشتری جمع کند .

برچسب :
'پرز فرش ماشینی آکریلیک' , 'پرز فرش خوب' , 'از بین بردن پرز فرش'
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
نخ هیت ست در فرش ماشینی
پر فروش ترین فرشهای ماشینی
از بین بردن انواع لکه از فرش ماشینی
نحوه رفع زردی فرش
علت معروف شدن فرش ایرانی چیست؟
ادامه
نماد اعتماد الکترونیک
ستاد ساماندهی
logo-samandehi
clear-bug-div
 فرش کاشان فروشگاه فرش کاشان فرش نگین مشهد کارخانه فرش کاشان تولید کننده و ارائه دهنده فرش ماشینی کاشان است که مجموعه تولیدات صنایع فرش کاشان را با اختلاف 20 تا 40 درصدی نسبت به بازار فرش و نمایشگاه های معتبر فرش به صورت بی واسطه تقدیم هموطنان عزیز میکند .کاشان به عنوان قطب صادرات فرش ماشینی مهمترین شهر فرش ایران می باشد و برای خرید فرش می توانید از میان فرش طرح 700 شانه ، فرش 500 شانه ، فرش 700 شانه تراکم 2550 ، فرش 700 شانه تراکم 2700 ، فرش 700 شانه تراکم 3000 شانه نما ، فرش 1000 شانه تراکم 3000 ، فرش 1000 شانه تراکم 3600 ، فرش 1200 شانه تراکم 3600 انتخاب کنید که با قیمت فرش تولیدی است ارسال رایگان فرش ، ضمانت ده ساله و یک سال بیمه ایران در فروش فرش کاشان ارائه می گردد . تمامی ابعاد استاندارد فرش ماشینی به صورت قالیچه فرش و کناره فرش در سایت فرش کاشان عرضه می شود. نمونه رنگ بندی های پرفروش دکوراسیون فرش مثل فرش سرمه ای ، فرش کرم ، فرش روناسی ، فرش گردویی ، فرش آبی فیروزه ای ، فرش آبی کاربنی ، فرش بادامی یا فرش نسکافه ای است که در مجموعه بازار فرش کاشان با ابعاد فرش 12 متری ، فرش 9 متری ، فرش 6 متری و قالیچه و کناره تولید می شود. کارخانه فرش ماشینی کاشان بزرگترین مجوعه تولید فرش و سایت این بازار فرش بزرگترین فروشگاه اینترنتی فرش ایران است .