جایگاه قالی ایرانی در جهان

value-iran-carpet.jpg

با توجه به اوضاع اقتصادی کشور و سال هایی که بانام اقتصاد مقاومتی نام گرفت، لازم است ابران از صادرات نفتی فاصله گرفته و به سمت واردات نفتی حرکت کند. ازجمله محصولاتی که ایران در تولید و صادرات آن ها مزیت نسبی دارد، فرش و قالی است . خوشبختانه قالی ایران در تمام جهان شناخته شده است و قدمت طولانی دارد . در ادامه میخواهیم به ارزش فرش ایران در جهان بپردازیم تا شما با این اقتصاد قدرتمند آشنا شوید .

 

1- قدمت فرش در جهان

نخستین فرش تحت عنوان زیرانداز مربوط به دوره غارنشینی است، آن هنگام که انسان ها با پیچیدن الیاف و گیاهان به همدیگر پوشش و زیراندازی نرم برای خود تهیه می کردند. کم کم جنس زیراندازها به سمت پوست و پشم حیوانات متمایل شد و بافت گلیم تا سده پانزده تکمیل شد. نقوش روی فرشهای اولیه نشان می دهد این فرشها مربوط به کشور ایران بوده.

 

2- قدمت فرش ایران در جهان

قدمت قالی ایرانی در جهان به صورت مستند به سال های ۳۴۵ تا ۴۳۰ برمی گردد، آن هنگام که در کتب یونانی آوردند:"ایرانیان برای اینکه بسترشان نرم باشد قالیچه زیر بستر خود می گستردند." قدیمی ترین قالی جهان، یک قالی یا فرش آریایی است که به دست مادها و پارت ها بافته شده، این قالی ارزشمند با نقوش اصیل هخامنشی قالی پازیک نام دارد. در سالنامه های چینی از صادرات فرش پشمی ایران به چین در دوره ساسانی نوشته شده است. از معروف ترین فرشهای ایران که شهرت جهانی دارد، فرش بهارستان است که قطعه ای از آن باشکوهی بی نظیر و بی همتا در کاخ تیسفون می درخشد. قالی بهارستان درزمان حمله عرب به ایران به دست اعراب افتاد و قطعه قطعه شد . الیاف این قالی از طلا و نقره و گل های آن از سنگ های گران قیمت بود.

 

3- بازارهای برون مرزی ایران

ایران بزرگ ترین صادرکننده فرش جهان است و بالغ بر دوسوم تولیدات در این زمینه صادر می شود که حدود ۴۰ درصد صادرات از آذربایجان شرقی صورت می گیرد. صادرات فرش ایران با نرخ ۲۲ درصدی در حال گسترش است. واردکنندگان قالی ایران به دودسته تقسیم می شوند، دسته اول مشتریانی که از دیرباز از فرش ایرانی خصوصاً دستبافت استقبال کرده مانند آمریکا، ایتالیا، انگلیس، سویس و کشورهای شرقی آسیا مانند ژاپن، کشورهای خاورمیانه مانند لبنان، کویت، امارات و ... آمریکا و آلمان به ترتیب دو کشوری هستند که بیشترین واردات را از فرش دستبافت ایران دارند. دسته دوم مشتریان جدید هستند که به تازگی به قالی ایرانی روی آورده اند مانند چین، روسیه، آفریقای جنوبی، و ... .  طبق آمار ایسنا با تمام سختی ها و وجود تحریم ها قالی ایران در صدر صادرات فرش جهان است و به ۸۰ کشور دنیا صادرات می شود. بنا بر آمار گمرک در ده ماهه ابتدای سال ۹۶، ۳۳۶ میلیون دلار درآمد از صادرات قالی دستبافت داشته ایم.

برچسب :
'فرش ایرانی' , 'فرش دستبافت ایران' , 'فرش بهارستان'
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
بهترین فرش ماشینی کدام است؟
قیمت فرش 1500 شانه
فرش سرمه ای رنگ یا رنگ تیره
خرید فرش و تابلو فرش دستبافتگونه
روش های خانگی تمیز کردن فرش
ادامه
نماد اعتماد الکترونیک
ستاد ساماندهی
logo-samandehi
clear-bug-div
 فرش کاشان   با ارائه ی بستری مناسب با نام  فروشگاه فرش کاشان   برای  خرید فرش ماشینی   شرکت های  تولید فرش   درجه یک از جمله فرش نگین مشهد ، کارخانه فرش کاشان ، زمرد کاشان ، فرش یلدای کویر ، ستاره کویر ، فرش مشهد تولید کننده و ارائه دهنده  فرش ماشینی کاشان  است که مجموعه تولیدات  صنایع فرش ایران  را با اختلاف 20 تا 40 درصدی نسبت به  بازار فرش  و نمایشگاه های معتبر فرش ماشینی به صورت بی واسطه تقدیم هموطنان عزیز میکند .کاشان به عنوان قطب  صادرات فرش ماشینی  یکی از مهمترین شهر فرش ایران می باشد و برای خرید فرش می توانید از میان  فرش طرح 700 شانه  ،  فرش 500 شانه  ،  فرش 700 شانه تراکم 2550  ،  فرش 700 شانه  ،   فرش 700 شانه تراکم 3000  ،  فرش 1000 شانه تراکم 3000  ،  فرش 1000 شانه تراکم 3600  ،  فرش 1200 شانه تراکم 3600  انتخاب کنید که با قیمت تخفیفی و فرش تولیدی است.  ارسال رایگان فرش ، ضمانت ده ساله و در  خرید فرش کاشان  ارائه می گردد . تمامی ابعاد استاندارد فرش ماشینی به صورت  قالیچه فرش  و  کناره فرش  در سایت خرید فرش ماشینی عرضه می شود. نمونه رنگ بندی های پرفروش دکوراسیون فرش مثل  فرش سرمه ای  ،  فرش کرم  فرش گردویی  ،  فرش روناسی  فرش آبی فیروزه ای   فرش بادامی  است که در مجموعه بازار فرش با ابعاد  فرش 12 متری  ،  فرش 9 متری  ،  فرش 6 متری  و قالیچه و کناره تولید می شود.  کارخانه فرش  و  قالی کاشان  بزرگترین مجوعه تولید فرش و سایت این بازار فرش بزرگترین  فروشگاه اینترنتی فرش  ایران است .  برای کلیه امور  صادرات فرش  و  خرید عمده فرش  می توانید با قسمت پشتیبانی تماس حاصل کنید.