اختلاف فرش و قالی در چیست

rug-difference-carpet.jpg

شاید برای برخی افراد این سؤال پیش آمده باشد که تفاوت فرش و قالی چیست؟ در این فرصت قصد داریم تا به توضیحی در مورد تفاوت فرشها و قالیها بپردازیم. هر نوع کف پوش و گستردنی از الیاف پنبه، پشم و یا ابریشم، فرش است. فرش به بیش از 50 دسته تقسیم می شوند، مانند: قالی، گلیم، زیلو، جاجیم و ... . پس فرش در معنایی بسیار کلی تر از قالی به کار می رود و مشمول قالی هم خواهد شد. برای مشخص شدن نوع فرش در آن را با پسوند بکار می برند. در ادامه به تمامی توضیحات درباره تفاوت فرش و قالی می پردازیم که می توانید آن را استفاده کنید .

1- تعریف قالی

قالی نوعی فرش است دارای تاروپود و پرز، بر دار مخصوصی بافته شده و محصولی چندبعدی ست که علاوه بر کف پوش و زیرانداز جنبه تزئینی هم دارد. پرزهای قالی دورتادور تارها گره خورده و قالی را به وجود آورده اند. قالی دستبافت با توجه به نخ خاب مورداستفاده به ۵ دسته: پشمی، تمام ابریشم، گل ابریشم، کف ابریشم و سوف تقسیم می شوند. درگذشته تمام قالی ها دستبافت بوده اند اما با پیشرفت تکنولوژی صنعت کاران کشور توانسته اند نوعی فرش شبیه به قالی دستبافت بانام قالی ماشینی تولید کنند. در یک تعریف کلی به فرش پرزدار که مساحت آن ها بیشتر از ۶ متر باشد، قالی و به کمتر از این ابعاد قالیچه گویند.

 

2- تفاوت قالی دستبافت و قالی ماشینی

همان طور که گفته شد در قدیم ، قالی به فرش دستبافت اطلاق می شده که دارای تاروپود و پرزهایی دورتادور آن است. در قالی دستبافت از الیاف و رنگ های طبیعی برای بافت استفاده می کنند و ریز بافی در آن ازجمله ویژگی های زینب بخش است. البته به دلیل بافته شدن با دست و خطاهای انسانی ممکن است دارای اندکی تفاوت در اندازه و ابعاد استاندار داشته باشند. از طرفی با پیشرفت دستگاه ها و ماشین آلات فرشبافی کیفیت فرش ماشینی روزبه روز در حال بهتر شدن است و فر شی در بازار وجود دارد که به علت تراکم و تعداد شانه بالا، باوجود بافته شدن توسط ماشین آن ها را به عنوان فرش دستبافت گونه می شناسند. هرچه تراکم قالی بیشتر باشد ظریف تر به نظر می رسد. اختلاف قیمت فرش ماشینی و دستبافت بسیار محسوس است و دقت و عدم خطا در قالی ماشینی بیشتر.

 

3- علت تفاوت قیمت انواع فرش

هرچه ابعاد قالی بزرگ تر باشد، به دلیل مصرف مواد اولیه بیشتر قیمت بالاتری خواهد داشت. کیفیت عوامل تولید هم نقش بسزایی در تعیین قیمت دارند به گونه ایی که هرچه الیاف و مواد بهتری در بافت استفاده شده باشد، فرش بادوام و باکیفیت تر و طبیعتاً گران تر خواهد بود. زمان بر و پیچیده بودن طرح و نقشه قالی و تنوع در رنگ هم موجب بالا رفتن قیمت خواهد شد.

برچسب :
'فرش ماشینی' , 'کیفیت فرش ماشینی' , 'قیمت فرش ماشینی' , 'فرش بادوام' ,
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
ویژگی خرید اینترنتی فرش از کارخانه
رنگ فرش ماشینی
تفاوت فرش 700 شانه با 1200 شانه
درباره فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی
خرید فرش ماشینی کاشانفرش ماشینی کاشان
 

 فرش کاشان  با ارائه ی بستری مناسب با نام  فروشگاه فرش کاشان   برای  خرید فرش ماشینی   شرکت های  تولید فرش   درجه یک از جمله فرش نگین مشهد ، کارخانه فرش کاشان ، زمرد کاشان ، فرش یلدای کویر ، ستاره کویر ، فرش مشهد تولید کننده و ارائه دهنده  فرش ماشینی کاشان  است که مجموعه تولیدات  صنایع فرش ایران  را با اختلاف 20 تا 40 درصدی نسبت به  بازار فرش  و نمایشگاه های معتبر فرش ماشینی به صورت بی واسطه تقدیم هموطنان عزیز میکند .کاشان به عنوان قطب  صادرات فرش ماشینی  یکی از مهمترین شهر فرش ایران می باشد و برای خرید فرش می توانید از میان  فرش طرح 700 شانه  ،  فرش 500 شانه  ،  فرش 700 شانه تراکم 2550  ،  فرش 700 شانه  ،   فرش 700 شانه تراکم 3000  ،  فرش 1000 شانه تراکم 3000  ،  فرش 1000 شانه تراکم 3600  ،  فرش 1200 شانه تراکم 3600  انتخاب کنید که با قیمت تخفیفی و فرش تولیدی است.  ارسال رایگان فرش ، ضمانت ده ساله و در  خرید فرش کاشان  ارائه می گردد . تمامی ابعاد استاندارد فرش ماشینی به صورت  قالیچه فرش  و  کناره فرش  در سایت خرید فرش ماشینی عرضه می شود. نمونه رنگ بندی های پرفروش دکوراسیون فرش مثل  فرش سرمه ای  ،  فرش کرم  فرش گردویی  ،  فرش روناسی  فرش آبی فیروزه ای   فرش بادامی  است که در مجموعه بازار فرش با ابعاد  فرش 12 متری  ،  فرش 9 متری  ،  فرش 6 متری  و قالیچه و کناره تولید می شود.  کارخانه فرش  و  قالی کاشان  بزرگترین مجوعه تولید فرش و سایت این بازار فرش بزرگترین  فروشگاه اینترنتی فرش  ایران است .  برای کلیه امور  صادرات فرش  و  خرید عمده فرش  می توانید با قسمت پشتیبانی تماس حاصل کنید.