اهمیت فرش ایران در جهان

bold-role-carpet.jpg

با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی و تلاش مسئولان برای رهایی از اقتصاد تک محصولی ( نفتی ) ، صنعت فرش از نظر اقتصادی اهمیتی فراوان دارد به این دلیل که کلیه مواد اولیه ( پشم ، نخ و غیره ) در داخل کشور یافت می شود و نیازی به واردات مواد اولیه نیست که این مورد خود باعث جلوگیری از خروج ارز می شود . دوما این صنعت دارای ارزش افزوده قابل توجهی می باشد و بعد از نفت بزرگ ترین ارزش اقتصادی صادرات غیر نفتی شکل می دهد . در ادامه بحث به نقش پررنگ فرش در اقتصاد جهان اشاره کنیم تا شما بتوانید با آن آشنایی پیدا کنید .

 

1- اهمیت فرش ماشینی در اقتصاد

در مجموع میتوان گفت از همه نظر صرفه اقتصادی در تولید فرش نسبت به سایر کالاها وجود دارد . فرش ایران در گذشته بیش از 30 % بازار آمریکا را در اختیار داشته است . با توجه به اعلام مرکز ملی قالی ایران ، ارزش بازار قالی آمریکا 200 میلیون دلار است و ایران تا سال 1388 بین 15 تا 30 % این بازار را در اختیار داشته است .


" اهمیت فرش ایرانی در بازارهای آمریکا بقدری بالا می باشد که در مواقع تحریم نیز این بازار از فرشهای ایرانی چشم پوشی نکرده و کشورهای واسطه ای مانند امارات ، پاکستان و ارمنستان فرش ماشینی ایرانی را به بازارهای ایالات متحده صادر می کنند . "


بنا بر اعلام اتحادیه فرش دستباف ایران ، در دو ماه نخست سال 1395 بالغ بر 11 میلیون دلار فرش ایرانی به بازارهای آمریکا صادر شده است و ایران در صدد است با احیای بازار آمریکا و سایر بازارهای جهان به صادرات 400 دلاری فروش خود دوباره برسد .

 

2- صادرات فرش

فرش ایران اکنون به 32 کشور جهان صادر می شود . گرچه بازارهای سنتی قالی ایرانی مانند آمریکا ، ایتالیا ، امارات ، لبنان و ژاپن اکثرا بازارهای هدف محسوب می شوند اما رشد چشمگیر صدور فرشهای ایرانی به سه کشور برزیل ، آفریقا و چین در خور تامل است .


ارزش صادرات فرش ایران در سال گذشته به 556 میلیون دلار رسید که این رقم نسبت به سال پیشش 12/27 % رشد داشته و از این میان کشورهایی نظیر آلمان ، امارات ، آمریکا ، لبنان و ایتالیا عمده بازارهای هدف محسوب می شوند . با توجه به برنامه ریزی صورت گرفته سهم صادرات صنایع دستی و فرش دستباف از کل صادرات غیرنفتی کشور در سال جاری حدود یک میلیارد دلار است که سهم فرش در این میان مبلغی حدود 600 میلیون دلار خواهد بود .

 

3- دلایل صادرات فرش ماشینی

علاوه بر تحریم از دیگر اتفاقات تاثیرگذار در بازار خرید فرش وقوع رکود اقتصادی در بین کشورهای اروپایی بود که تا حد زیادی خرید فرش ماشینی و یا دستبافت را به عنوان خرید یک کالای لوکس از سبد خانوار خود خارج کرد . ناآرامی های سیاسی در بعضی کشورهای عربی از دیگر رخدادهایی است که این بازار را تحت تاثیر قرار داده است .

- از دلایل صادرات فرش ماشینی میتوان به موارد زیر اشاره داشت :
+ ماشین آلات مورد استفاده جزو جدیدترین ، گرانترین و بروزترین ماشین آلات محسوب می شود .
+ بیشترین نخ مصرفی آکریلیک ( گرانترین و منسوخ ترین نخ دنیا ) می باشد .
+ از نظر طرح و نقشه در جایگاه نخست نسبت به سایر کشورها قرار داریم و غیره .

برچسب :
'خرید فرش ماشینی' , 'فرش ایرانی' , 'فرش ماشینی' , 'خرید فرش'
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
فرش ماشینی برجسته 1200 شانه
تفاوت گره فرش دستباف گونه و فرش دستبافت
پر فروش ترین فرشهای ماشینی
دلایل پرز دهی فرش ماشینی و از بین بردن آن
انتخاب فرش ماشینی خوب
ادامه
نماد اعتماد الکترونیک
ستاد ساماندهی
logo-samandehi
clear-bug-div
 فرش کاشان فروشگاه فرش کاشان فرش نگین مشهد کارخانه فرش کاشان تولید کننده و ارائه دهنده فرش ماشینی کاشان است که مجموعه تولیدات صنایع فرش کاشان را با اختلاف 20 تا 40 درصدی نسبت به بازار فرش و نمایشگاه های معتبر فرش به صورت بی واسطه تقدیم هموطنان عزیز میکند .کاشان به عنوان قطب صادرات فرش ماشینی مهمترین شهر فرش ایران می باشد و برای خرید فرش می توانید از میان فرش طرح 700 شانه ، فرش 500 شانه ، فرش 700 شانه تراکم 2550 ، فرش 700 شانه تراکم 2700 ، فرش 700 شانه تراکم 3000 شانه نما ، فرش 1000 شانه تراکم 3000 ، فرش 1000 شانه تراکم 3600 ، فرش 1200 شانه تراکم 3600 انتخاب کنید که با قیمت فرش تولیدی است ارسال رایگان فرش ، ضمانت ده ساله و یک سال بیمه ایران در فروش فرش کاشان ارائه می گردد . تمامی ابعاد استاندارد فرش ماشینی به صورت قالیچه فرش و کناره فرش در سایت فرش کاشان عرضه می شود. نمونه رنگ بندی های پرفروش دکوراسیون فرش مثل فرش سرمه ای ، فرش کرم ، فرش روناسی ، فرش گردویی ، فرش آبی فیروزه ای ، فرش آبی کاربنی ، فرش بادامی یا فرش نسکافه ای است که در مجموعه بازار فرش کاشان با ابعاد فرش 12 متری ، فرش 9 متری ، فرش 6 متری و قالیچه و کناره تولید می شود. کارخانه فرش ماشینی کاشان بزرگترین مجوعه تولید فرش و سایت این بازار فرش بزرگترین فروشگاه اینترنتی فرش ایران است .