اهمیت فرش ایران در جهان

bold-role-carpet.jpg

با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی و تلاش مسئولان برای رهایی از اقتصاد تک محصولی ( نفتی ) ، صنعت فرش از نظر اقتصادی اهمیتی فراوان دارد به این دلیل که کلیه مواد اولیه ( پشم ، نخ و غیره ) در داخل کشور یافت می شود و نیازی به واردات مواد اولیه نیست که این مورد خود باعث جلوگیری از خروج ارز می شود . دوما این صنعت دارای ارزش افزوده قابل توجهی می باشد و بعد از نفت بزرگ ترین ارزش اقتصادی صادرات غیر نفتی شکل می دهد . در ادامه بحث به نقش پررنگ فرش در اقتصاد جهان اشاره کنیم تا شما بتوانید با آن آشنایی پیدا کنید .

 

1- اهمیت فرش ماشینی در اقتصاد

در مجموع میتوان گفت از همه نظر صرفه اقتصادی در تولید فرش نسبت به سایر کالاها وجود دارد . فرش ایران در گذشته بیش از 30 % بازار آمریکا را در اختیار داشته است . با توجه به اعلام مرکز ملی قالی ایران ، ارزش بازار قالی آمریکا 200 میلیون دلار است و ایران تا سال 1388 بین 15 تا 30 % این بازار را در اختیار داشته است .


" اهمیت فرش ایرانی در بازارهای آمریکا بقدری بالا می باشد که در مواقع تحریم نیز این بازار از فرشهای ایرانی چشم پوشی نکرده و کشورهای واسطه ای مانند امارات ، پاکستان و ارمنستان فرش ماشینی ایرانی را به بازارهای ایالات متحده صادر می کنند . "


بنا بر اعلام اتحادیه فرش دستباف ایران ، در دو ماه نخست سال 1395 بالغ بر 11 میلیون دلار فرش ایرانی به بازارهای آمریکا صادر شده است و ایران در صدد است با احیای بازار آمریکا و سایر بازارهای جهان به صادرات 400 دلاری فروش خود دوباره برسد .

 

2- صادرات فرش

فرش ایران اکنون به 32 کشور جهان صادر می شود . گرچه بازارهای سنتی قالی ایرانی مانند آمریکا ، ایتالیا ، امارات ، لبنان و ژاپن اکثرا بازارهای هدف محسوب می شوند اما رشد چشمگیر صدور فرشهای ایرانی به سه کشور برزیل ، آفریقا و چین در خور تامل است .


ارزش صادرات فرش ایران در سال گذشته به 556 میلیون دلار رسید که این رقم نسبت به سال پیشش 12/27 % رشد داشته و از این میان کشورهایی نظیر آلمان ، امارات ، آمریکا ، لبنان و ایتالیا عمده بازارهای هدف محسوب می شوند . با توجه به برنامه ریزی صورت گرفته سهم صادرات صنایع دستی و فرش دستباف از کل صادرات غیرنفتی کشور در سال جاری حدود یک میلیارد دلار است که سهم فرش در این میان مبلغی حدود 600 میلیون دلار خواهد بود .

 

3- دلایل صادرات فرش ماشینی

علاوه بر تحریم از دیگر اتفاقات تاثیرگذار در بازار خرید فرش وقوع رکود اقتصادی در بین کشورهای اروپایی بود که تا حد زیادی خرید فرش ماشینی و یا دستبافت را به عنوان خرید یک کالای لوکس از سبد خانوار خود خارج کرد . ناآرامی های سیاسی در بعضی کشورهای عربی از دیگر رخدادهایی است که این بازار را تحت تاثیر قرار داده است .

- از دلایل صادرات فرش ماشینی میتوان به موارد زیر اشاره داشت :
+ ماشین آلات مورد استفاده جزو جدیدترین ، گرانترین و بروزترین ماشین آلات محسوب می شود .
+ بیشترین نخ مصرفی آکریلیک ( گرانترین و منسوخ ترین نخ دنیا ) می باشد .
+ از نظر طرح و نقشه در جایگاه نخست نسبت به سایر کشورها قرار داریم و غیره .

برچسب :
'خرید فرش ماشینی' , 'فرش ایرانی' , 'فرش ماشینی' , 'خرید فرش'
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
فرش مناسب برای جهیزیه
رنگ فرش ماشینی
نکات انتخاب فرش
خرید فرش ماشینی صادراتی کاشان
مزایای فرش کهنه نما چیست
خرید فرش ماشینی کاشانفرش ماشینی کاشان
  فرش کاشان   با ارائه ی بستری مناسب با نام  فروشگاه فرش کاشان   برای  خرید فرش ماشینی   شرکت های  تولید فرش   درجه یک از جمله فرش نگین مشهد ، کارخانه فرش کاشان ، زمرد کاشان ، فرش یلدای کویر ، ستاره کویر ، فرش مشهد تولید کننده و ارائه دهنده  فرش ماشینی کاشان  است که مجموعه تولیدات  صنایع فرش ایران  را با اختلاف 20 تا 40 درصدی نسبت به  بازار فرش  و نمایشگاه های معتبر فرش ماشینی به صورت بی واسطه تقدیم هموطنان عزیز میکند .کاشان به عنوان قطب  صادرات فرش ماشینی  یکی از مهمترین شهر فرش ایران می باشد و برای خرید فرش می توانید از میان  فرش طرح 700 شانه  ،  فرش 500 شانه  ،  فرش 700 شانه تراکم 2550  ،  فرش 700 شانه  ،   فرش 700 شانه تراکم 3000  ،  فرش 1000 شانه تراکم 3000  ،  فرش 1000 شانه تراکم 3600  ،  فرش 1200 شانه تراکم 3600  انتخاب کنید که با قیمت تخفیفی و فرش تولیدی است.  ارسال رایگان فرش ، ضمانت ده ساله و در  خرید فرش کاشان  ارائه می گردد . تمامی ابعاد استاندارد فرش ماشینی به صورت  قالیچه فرش  و  کناره فرش  در سایت خرید فرش ماشینی عرضه می شود. نمونه رنگ بندی های پرفروش دکوراسیون فرش مثل  فرش سرمه ای  ،  فرش کرم  فرش گردویی  ،  فرش روناسی  فرش آبی فیروزه ای   فرش بادامی  است که در مجموعه بازار فرش با ابعاد  فرش 12 متری  ،  فرش 9 متری  ،  فرش 6 متری  و قالیچه و کناره تولید می شود.  کارخانه فرش  و  قالی کاشان  بزرگترین مجوعه تولید فرش و سایت این بازار فرش بزرگترین  فروشگاه اینترنتی فرش  ایران است .  برای کلیه امور  صادرات فرش  و  خرید عمده فرش  می توانید با قسمت پشتیبانی تماس حاصل کنید.