انواع نقشه فرش چیست

variety-carpet-maps.jpg

قالی و فرش نوعی گستردنی بافته شده از مواد اولیه مثل پنبه، پشم و حتی در بعضی موارد ابریشم است که اصولا برای پوشاندن زمین به کار گرفته می شود. به دست بافته های پرزدار و گره دار قالی گفته می شود. از آنجا که قالی و فرش همیشه طرح و نقش های زیبا را بر خود داشته اند امروزه به زیبایی آن هم توجه می شود. یکی از موارد مهمی که باعث زیبا به نظر آمدن فرش می شود نقشه آن است که میخواهیم درباره آن صحبت کنیم . امری که بسیار در بافت فرش تاثیر دارد. نقشه قالی به چهار دسته تقسیم می شود :


۱. نقشه های نقطه چین شده
۲. نقشه هایی که بخشی از آن را نقطه چین کرده اند و بخش دیگر آن فاقد نقطه است.
۳. نقشه هایی که فاقد نقطه چین هستند.
۴. استفاده از تصویر یا نقاشی بدون نقطه چین
حال میخواهیم به توضیح هر یک از این چهار دسته بپردازیم

 

1- نقشه‌های نقطه چین شده

در این روش بعد از اینکه نقشه توسط طراح یا دیگری را روی کاغذ شطرنجی پیاده کردند ، که ممکن است آن فرد شغلش فقط نقطه زدن باشد نقطه می خورد و بعد رنگ های زمینه گل و برگها توسط طراح دیگری روی آن پیاده می شود. همچنین ممکن است بالعکس روش گفته شده عمل شود؛ یعنی ابتدا گلبرگها رنگ آمیزی شوند و سپس محدوده ی آن را نقطه چین کنند. این روش به بافنده فرش کمک می کند تا به طور دقیق محل قرار گرفتن یک رنگ را روی چهره تشخیص بدهد. با استفاده از این روش دقت عمل بالا می رود و طرح مورد نظر به صورت مطلوب و بدون اشتباه بر روی قالی پیاده می شود.


- از ویژگی های این روش می توان به این موارد اشاره کرد :
با استفاده از این روش می توان محل دقیق هر رنگ را مشخص کنیم.
به کار گرفتن این روش به بافندگان فرش کمک می کند تا بتوانند ابعاد فرش را به صورت استاندارد ببافند.
آمدزش این روش به بافنده های تازه کار بسیار خوب و ضروری است و در ارتقاء مهارت آنها نقش نقش مهمی را ایفا می کند.

 

2- نقشه هایی که بخشی از آن را نقطه چین کرده اند و بخش دیگر آن فاقد نقطه چین است

در این روش برای تهیه نقشه مورد نظر از کاغذ شطرنجی استفاده می کنیم و قسمتی از نقشه به وسیله نقطه انجام می پذیرد و بخش دیگر آن مانند نقاشی معمولی و بدون استفاده از نقطه چین کار می‌شود تا فقط طرح را به صورت رنگی نمایش دهد. کاربرد این روش وقتی است که بخواهیم یک نقاشی ظریف روی یک کاغذ شطرنجی پیاده کنیم. در این حالت قسمت های مختلف مثل لباس و پس زمینه کلاه های انسان های طراحی شده را می توان با استفاده از روش نقطه چین کردن به جدول آورد. در هنگامی که میخواهیم به دست ها، ابروها، مژه ها و سایه های روی صورت و بقیه نقاط بدن بپردازیم خانه های شطرنجی جوابگوی کار ما نخواهند بود؛ حتی اگر بتوانیم قسمتی از آن را نقطه چین کنیم نسبت بین عکس ها برهم میخورد و از حالت طبیعی خود خارج می شود؛ یا حتی اصلا نمی توانیم نقطه ای برای آن پیدا کنیم. برای بهتر شدن و تشکیل این بخش‌ها هنگام بافت باید از روش نیم کره و آویز استفاده کنیم. در این روش ها ما در هر خانه کاغذ شطرنجی می‌توانیم حدود ۹ رنگ یا بیشتر را داشته باشیم. بنابراین با استفاده از روش دوم و به کار گرفتن روش نیمکره و آویز می توانیم دست و پاها و اجزلی دیگر را با دقت هرچه تمام‌تر پیاده کنیم.

 

3- نقشه‌های فاقد نقطه چین

در این روش کاغذ شطرنجی طراحی شده فقط رنگ می خورد و در چنین حالتی تنها یک بافنده فرش ماهر می تواند ازعهده ی بافتن و پیاده کردن دقیق این نوع نقشه بر بیاید. واضح هست که بافندگان معمولی به سختی می‌توانند نقشه های بدون نقطه چین را ببافند. همانطور که قبلا گفته شد نقطه چین کردن نقشه باعث می شود تا محل دقیق قرار گیری هر رنگ بر روی چهره ها مشخص شود و به این ترتیب بافنده فرش تشخیص می دهد که در هر گره از چه رنگی استفاده کند. بافندگان ماهر کمتر به این کار نیاز پیدا می‌کند زیرا مهارت آنها به حدی است که تشخیص می دهند در هر وقت چه رنگی را در محل کدام گره قرار بدهند.

 

4- استفاده از تصویر یا نقاشی بدون نقطه چین

همانطور که در قسمت قبل بیان شد بافنده ماهر بدون استفاده از کاغذ نقطه چین می تواند فرش را با استفاده از کاغذ شطرنجی ببافد . بافندگان فرش عکس یا نقاشی را به وسیله یک شبکه مربع طوری تقسیم می‌کنند که در هر صد گره یک مربع وجود داشته باشد و سپس با استفاده از آگاهی و تجربه ای که طی سالیان طولانی در امر بافت فرش کسب کرده اند به راحتی و با دقت فراوان می توانند آن عکس یا نقاشی را ببافند.
روش های دیگری هم مشابه این عمل انجام می شود. در این روش طراح تنها طرح مدادی را طراحی می‌کند و تا آخر هر جز را با شماره علامت گذاری کرده و دورگیری آن را هم با شماره دیگری تعیین می کند. هر شماره بیانگر رنگ خاصی است.
البته تعداد افرادی که میتوانند نقشه های نقطه چین شده را ببافند نسبت به کل بافندگان فرش بسیار کم است بنابراین در امر آموزش و همچنین تولید باید به روش نقشه های نقطه چین شده اهمیت بیشتری داده شود .

برچسب :
قالی , طرح پرفروش , مدل جدید فرش' , نقشه فرش' , فرش ,
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
تشخیص فرش 700 شانه واقعی
مراحل تولید فرش ماشینی
فرش فانتزی با تضمین قیمت
تولید فرش ماشینی از کارخانه فرش کاشان
سایز فرش ماشینی و ابعاد آن
خرید فرش ماشینی کاشانفرش ماشینی کاشان
کلمات رايج جستجو
10 رنگ  8 رنگ  فرش ارزان  پاتریس  فرش مشهد  اریکا  500 شانه  فرش ماشینی  1000 شانه  700 شانه  فرش کاشان  فرش ابریشم  فرش  فرش فیروزه ای  فرش 1200 شانه  فرش پاتریس  فرش 700 شانه  تابلو فرش  تراکم 2550  تراکم 2100  تراکم 3000  قیمت فرش  قیطران  شهر فرش  بازار فرش  فرش 12 متری  فرش ماشینی کاشان  فیروزه ای  خرید فرش  قالی  خرید فرش اینترنتی  خرید اینترنتی فرش  فرش 9 متری  فرش 6 متری  1200 شانه  فرش 14 رنگ  قالیچه  خرید فرش 700 شانه  شهر فرش کاشان  فرش 700 شانه تراکم 2550  تراکم  تراکم 2550  12 متری  شاهرخ  سرمه ای  carpet  1000  700  1200  فرش یلدای کویر  نگین مشهد  فرش قیطران  فرش ستاره کویر  فرش مشهد اردهال  دنیای فرش  فرش عظیم زاده  کهکشان  ارکیده  باغ بهشت  افشان  فرش نگین مشهد  tva  ماهی  فرش 12متری  کناره  گلیم  فرش 1000 شانه  6 متری  فرش 500 شانه  tva lhadkd  فرش 1000 شانه تراکم 3000  قیمت فرش 6 متری  طرح چیچک  قیمت فرش کاشان  فرش ماشینی 1000 شانه  فرش خوب  فرش 1200 شانه تراکم 3600  فرش طرح برجسته ۱۲۰۰ شانه  1200 شانه تراکم 3600  فرش تراکم 3000  فرش طرح 700  700 شانه تراکم 2550  فرش هزار شانه  فرش 12 رنگ  خرید فرش ماشینی  خرید فرش کاشان  قیمت فرش ماشینی  طرح فرش  فروش فرش  فرش ماشینی 700 شانه  کارخانه فرش  700 reeds  قیمت فرش 1200 شانه  فرش طرح 700 شانه  قیمت فرش 500 شانه  خرید اینترنتی فرش کاشان  قیمت فرش طرح 700  فرش قیمت مناسب  کارخانه فرش کاشان  فرش درجه يک  1500 شانه تراکم 4500 طرح طلا کوب 
 

 فرش کاشان  با ارائه ی بستری مناسب با نام  فروشگاه فرش کاشان   برای  خرید فرش ماشینی   شرکت های  تولید فرش   درجه یک از جمله فرش نگین مشهد ، کارخانه فرش کاشان ، زمرد کاشان ، فرش یلدای کویر ، ستاره کویر ، فرش مشهد تولید کننده و ارائه دهنده  فرش ماشینی کاشان  است که مجموعه تولیدات  صنایع فرش ایران  را با اختلاف 20 تا 40 درصدی نسبت به  بازار فرش  و نمایشگاه های معتبر فرش ماشینی به صورت بی واسطه تقدیم هموطنان عزیز میکند .کاشان به عنوان قطب  صادرات فرش ماشینی  یکی از مهمترین شهر فرش ایران می باشد و برای خرید فرش می توانید از میان  فرش طرح 700 شانه  ،  فرش 500 شانه  ،  فرش 700 شانه تراکم 2550  ،  فرش 700 شانه  ،   فرش 700 شانه تراکم 3000  ، فرش 1500 شانه تراکم 4500 ، فرش 1000 شانه تراکم 3000  ،  فرش 1000 شانه تراکم 3600  ،  فرش 1200 شانه تراکم 3600  انتخاب کنید که با قیمت تخفیفی و فرش تولیدی است.  ارسال رایگان فرش ، ضمانت ده ساله و در  خرید فرش کاشان  ارائه می گردد . تمامی ابعاد استاندارد فرش ماشینی به صورت  قالیچه فرش  و  کناره فرش  در سایت خرید فرش ماشینی عرضه می شود. نمونه رنگ بندی های پرفروش دکوراسیون فرش مثل  فرش سرمه ای  ،  فرش کرم  فرش گردویی  ،  فرش روناسی  فرش آبی فیروزه ای   فرش بادامی  است که در مجموعه بازار فرش با ابعاد  فرش 12 متری  ،  فرش 9 متری  ،  فرش 6 متری  و قالیچه و کناره تولید می شود.  کارخانه فرش  و  قالی کاشان  بزرگترین مجوعه تولید فرش و سایت این بازار فرش بزرگترین  فروشگاه اینترنتی فرش  ایران است .  برای کلیه امور  صادرات فرش  و  خرید عمده فرش  می توانید با قسمت پشتیبانی تماس حاصل کنید.