تغییر و تحول نقشه فرش

how-development-carpet.jpg

در ابتدای تاریخ و با پیدایش قالی ، انسان ها برای حفاظت در برابر سرما و گرما از قالی استفاده می کردند اما با گذشت زمان کاربرد این نوع محصول نیز تغییر پیدا کرد . در اولین نمونه های موجود از نمد و پشم استفاده می کردند بدون طرح خاصی بافته می شد اما در ادامه و با گذشت زمان پس از پیدا کردن فرش پازیریک مشاهده شد که از گل ها و حیوانات خیالی و یا طرح انسان که عموما بر روی دیوارها و ظروف سفالین استفاده میشده در طرح های قالی به کار برده شده . به مرور این نقشه ها قوی تر شد و اشکال پیچیده تری به خود گرفت تا جایی که در حاضر می تواند با کامپیوتر نقشه های بسیار ریز و بسیار پیچیده را طراحی کند .

 

1- گسترش نقشه فرش ماشینی چگونه بود

برای تولید فرش ماشینی مراحل نقشه کشی ، بافت و پرداخت صورت می گیرد . ما در این مقاله به بررسی نقشه فرش ماشینی و یا دستبافت و نحوه تغییر آن در طول زمان می پردازیم . نقشه غیر از یک طرح بافته شده بر روی قالی نشانه تاریخ ، نوع زندگی و سرگذشت انسان هاست .

 

1-1- نقشه های دستی فرش

با گسترش محصولات فرش ماشینی ، کارگاه های آموزشی زیادی نیز در کنار آن شکل گرفت و به مرور رشته قالیبافی تاسیس شد و کلاس های نقشه کشی آن آغاز به کار کرد . و اولین نقشه ها به صورت دستی و سنتی انجام می شد . در مرحله نخست طرح اولیه بر روی کاغذ شطرنجی کشیده می شد و روی آن کاغذ ادامه مراحل تکمیل می شد و بسته به نوع قالی آن را رنگ آمیزی می کنند یا در برخی موارد مثل فرش تبریز ، قسمت های رنگی را با شماره مشخص می کنند و رنگ آن را بر روی کاغذ می نویسیم . حال باید ما سعی کنیم نقشه را برای فرد بافنده به صورتی در بیاوریم که قابل فهم باشد . بافنده باید با رنگ ها آشنایی داشته باشد و از طرفی طراح باید نقشه را به نحوی بکشد تا از ایجاد اشتباه برای بافنده جلوگیری نماید .

 

1-2- نقشه های کامپیوتری

اما در حال حاضر این نقشه های دستی منسوخ شده است و شاید در موارد قلیلی برای فرش دستبافت مورد استفاده قرار گیرد . در حال حاضر نقشه های کامپیوتری ، بسیاری متداول شده است در این نوع نقشه ها که با نرم افزارهای کامپیوتری کشیده می شود توسط دستگاه های نقشه خوان ، قابلیت خواندن دارد و بر اساس این دستگاه بافته می شود .

برچسب :
'فرش ماشینی' , 'نقشه فرش ماشینی' , 'تولید فرش ماشینی' , 'فرش پازیریک'
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
پرسش های فرش ماشینی
بهترین فرش ماشینی کدام است؟
انتخاب فرش ماشینی مناسب مکان
نکته خرید انواع فرش ماشینی و دستباف
فرش ماشینی برجسته 1200 شانه
ادامه
نماد اعتماد الکترونیک
ستاد ساماندهی
logo-samandehi
clear-bug-div
 فرش کاشان   با ارائه ی بستری مناسب با نام  فروشگاه فرش کاشان   برای  خرید فرش ماشینی   شرکت های  تولید فرش   درجه یک از جمله فرش نگین مشهد ، کارخانه فرش کاشان ، زمرد کاشان ، فرش یلدای کویر ، ستاره کویر ، فرش مشهد تولید کننده و ارائه دهنده  فرش ماشینی کاشان  است که مجموعه تولیدات  صنایع فرش ایران  را با اختلاف 20 تا 40 درصدی نسبت به  بازار فرش  و نمایشگاه های معتبر فرش ماشینی به صورت بی واسطه تقدیم هموطنان عزیز میکند .کاشان به عنوان قطب  صادرات فرش ماشینی  یکی از مهمترین شهر فرش ایران می باشد و برای خرید فرش می توانید از میان  فرش طرح 700 شانه  ،  فرش 500 شانه  ،  فرش 700 شانه تراکم 2550  ،  فرش 700 شانه  ،   فرش 700 شانه تراکم 3000  ،  فرش 1000 شانه تراکم 3000  ،  فرش 1000 شانه تراکم 3600  ،  فرش 1200 شانه تراکم 3600  انتخاب کنید که با قیمت تخفیفی و فرش تولیدی است.  ارسال رایگان فرش ، ضمانت ده ساله و در  خرید فرش کاشان  ارائه می گردد . تمامی ابعاد استاندارد فرش ماشینی به صورت  قالیچه فرش  و  کناره فرش  در سایت خرید فرش ماشینی عرضه می شود. نمونه رنگ بندی های پرفروش دکوراسیون فرش مثل  فرش سرمه ای  ،  فرش کرم  فرش گردویی  ،  فرش روناسی  فرش آبی فیروزه ای   فرش بادامی  است که در مجموعه بازار فرش با ابعاد  فرش 12 متری  ،  فرش 9 متری  ،  فرش 6 متری  و قالیچه و کناره تولید می شود.  کارخانه فرش  و  قالی کاشان  بزرگترین مجوعه تولید فرش و سایت این بازار فرش بزرگترین  فروشگاه اینترنتی فرش  ایران است .  برای کلیه امور  صادرات فرش  و  خرید عمده فرش  می توانید با قسمت پشتیبانی تماس حاصل کنید.