تغییر و تحول نقشه فرش

how-development-carpet.jpg

در ابتدای تاریخ و با پیدایش قالی ، انسان ها برای حفاظت در برابر سرما و گرما از قالی استفاده می کردند اما با گذشت زمان کاربرد این نوع محصول نیز تغییر پیدا کرد . در اولین نمونه های موجود از نمد و پشم استفاده می کردند بدون طرح خاصی بافته می شد اما در ادامه و با گذشت زمان پس از پیدا کردن فرش پازیریک مشاهده شد که از گل ها و حیوانات خیالی و یا طرح انسان که عموما بر روی دیوارها و ظروف سفالین استفاده میشده در طرح های قالی به کار برده شده . به مرور این نقشه ها قوی تر شد و اشکال پیچیده تری به خود گرفت تا جایی که در حاضر می تواند با کامپیوتر نقشه های بسیار ریز و بسیار پیچیده را طراحی کند .

 

1- گسترش نقشه فرش ماشینی چگونه بود

برای تولید فرش ماشینی مراحل نقشه کشی ، بافت و پرداخت صورت می گیرد . ما در این مقاله به بررسی نقشه فرش ماشینی و یا دستبافت و نحوه تغییر آن در طول زمان می پردازیم . نقشه غیر از یک طرح بافته شده بر روی قالی نشانه تاریخ ، نوع زندگی و سرگذشت انسان هاست .

 

1-1- نقشه های دستی فرش

با گسترش محصولات فرش ماشینی ، کارگاه های آموزشی زیادی نیز در کنار آن شکل گرفت و به مرور رشته قالیبافی تاسیس شد و کلاس های نقشه کشی آن آغاز به کار کرد . و اولین نقشه ها به صورت دستی و سنتی انجام می شد . در مرحله نخست طرح اولیه بر روی کاغذ شطرنجی کشیده می شد و روی آن کاغذ ادامه مراحل تکمیل می شد و بسته به نوع قالی آن را رنگ آمیزی می کنند یا در برخی موارد مثل فرش تبریز ، قسمت های رنگی را با شماره مشخص می کنند و رنگ آن را بر روی کاغذ می نویسیم . حال باید ما سعی کنیم نقشه را برای فرد بافنده به صورتی در بیاوریم که قابل فهم باشد . بافنده باید با رنگ ها آشنایی داشته باشد و از طرفی طراح باید نقشه را به نحوی بکشد تا از ایجاد اشتباه برای بافنده جلوگیری نماید .

 

1-2- نقشه های کامپیوتری

اما در حال حاضر این نقشه های دستی منسوخ شده است و شاید در موارد قلیلی برای فرش دستبافت مورد استفاده قرار گیرد . در حال حاضر نقشه های کامپیوتری ، بسیاری متداول شده است در این نوع نقشه ها که با نرم افزارهای کامپیوتری کشیده می شود توسط دستگاه های نقشه خوان ، قابلیت خواندن دارد و بر اساس این دستگاه بافته می شود .

برچسب :
'فرش ماشینی' , 'نقشه فرش ماشینی' , 'تولید فرش ماشینی' , 'فرش پازیریک'
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
فرش ماشینی برجسته 1200 شانه
اختلاف فرش و قالی در چیست
انتخاب فرش ماشینی خوب
تمامی اطلاعات برای فرش گل برجسته
ویژگی های فرش ماشینی نخ هیت ست
ادامه
نماد اعتماد الکترونیک
ستاد ساماندهی
logo-samandehi
clear-bug-div
 فرش کاشان فروشگاه فرش کاشان فرش نگین مشهد کارخانه فرش کاشان تولید کننده و ارائه دهنده فرش ماشینی کاشان است که مجموعه تولیدات صنایع فرش کاشان را با اختلاف 20 تا 40 درصدی نسبت به بازار فرش و نمایشگاه های معتبر فرش به صورت بی واسطه تقدیم هموطنان عزیز میکند .کاشان به عنوان قطب صادرات فرش ماشینی مهمترین شهر فرش ایران می باشد و برای خرید فرش می توانید از میان فرش طرح 700 شانه ، فرش 500 شانه ، فرش 700 شانه تراکم 2550 ، فرش 700 شانه تراکم 2700 ، فرش 700 شانه تراکم 3000 شانه نما ، فرش 1000 شانه تراکم 3000 ، فرش 1000 شانه تراکم 3600 ، فرش 1200 شانه تراکم 3600 انتخاب کنید که با قیمت فرش تولیدی است ارسال رایگان فرش ، ضمانت ده ساله و یک سال بیمه ایران در فروش فرش کاشان ارائه می گردد . تمامی ابعاد استاندارد فرش ماشینی به صورت قالیچه فرش و کناره فرش در سایت فرش کاشان عرضه می شود. نمونه رنگ بندی های پرفروش دکوراسیون فرش مثل فرش سرمه ای ، فرش کرم ، فرش روناسی ، فرش گردویی ، فرش آبی فیروزه ای ، فرش آبی کاربنی ، فرش بادامی یا فرش نسکافه ای است که در مجموعه بازار فرش کاشان با ابعاد فرش 12 متری ، فرش 9 متری ، فرش 6 متری و قالیچه و کناره تولید می شود. کارخانه فرش ماشینی کاشان بزرگترین مجوعه تولید فرش و سایت این بازار فرش بزرگترین فروشگاه اینترنتی فرش ایران است .