تغییر و تحول نقشه فرش

how-development-carpet.jpg

در ابتدای تاریخ و با پیدایش قالی ، انسان ها برای حفاظت در برابر سرما و گرما از قالی استفاده می کردند اما با گذشت زمان کاربرد این نوع محصول نیز تغییر پیدا کرد . در اولین نمونه های موجود از نمد و پشم استفاده می کردند بدون طرح خاصی بافته می شد اما در ادامه و با گذشت زمان پس از پیدا کردن فرش پازیریک مشاهده شد که از گل ها و حیوانات خیالی و یا طرح انسان که عموما بر روی دیوارها و ظروف سفالین استفاده میشده در طرح های قالی به کار برده شده . به مرور این نقشه ها قوی تر شد و اشکال پیچیده تری به خود گرفت تا جایی که در حاضر می تواند با کامپیوتر نقشه های بسیار ریز و بسیار پیچیده را طراحی کند .

 

1- گسترش نقشه فرش ماشینی چگونه بود

برای تولید فرش ماشینی مراحل نقشه کشی ، بافت و پرداخت صورت می گیرد . ما در این مقاله به بررسی نقشه فرش ماشینی و یا دستبافت و نحوه تغییر آن در طول زمان می پردازیم . نقشه غیر از یک طرح بافته شده بر روی قالی نشانه تاریخ ، نوع زندگی و سرگذشت انسان هاست .

 

1-1- نقشه های دستی فرش

با گسترش محصولات فرش ماشینی ، کارگاه های آموزشی زیادی نیز در کنار آن شکل گرفت و به مرور رشته قالیبافی تاسیس شد و کلاس های نقشه کشی آن آغاز به کار کرد . و اولین نقشه ها به صورت دستی و سنتی انجام می شد . در مرحله نخست طرح اولیه بر روی کاغذ شطرنجی کشیده می شد و روی آن کاغذ ادامه مراحل تکمیل می شد و بسته به نوع قالی آن را رنگ آمیزی می کنند یا در برخی موارد مثل فرش تبریز ، قسمت های رنگی را با شماره مشخص می کنند و رنگ آن را بر روی کاغذ می نویسیم . حال باید ما سعی کنیم نقشه را برای فرد بافنده به صورتی در بیاوریم که قابل فهم باشد . بافنده باید با رنگ ها آشنایی داشته باشد و از طرفی طراح باید نقشه را به نحوی بکشد تا از ایجاد اشتباه برای بافنده جلوگیری نماید .

 

1-2- نقشه های کامپیوتری

اما در حال حاضر این نقشه های دستی منسوخ شده است و شاید در موارد قلیلی برای فرش دستبافت مورد استفاده قرار گیرد . در حال حاضر نقشه های کامپیوتری ، بسیاری متداول شده است در این نوع نقشه ها که با نرم افزارهای کامپیوتری کشیده می شود توسط دستگاه های نقشه خوان ، قابلیت خواندن دارد و بر اساس این دستگاه بافته می شود .

برچسب :
'فرش ماشینی' , 'نقشه فرش ماشینی' , 'تولید فرش ماشینی' , 'فرش پازیریک'
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
بهترین فرش ماشینی کدام است؟
شستشوی تابلو فرش ماشینی
دلیل پیشرفت فرش ماشینی کاشان
انواع گره در فرش بافی
فرش سرمه ای رنگ یا رنگ تیره
ادامه
نماد اعتماد الکترونیک
ستاد ساماندهی
logo-samandehi
clear-bug-div
 فرش کاشان فروشگاه فرش کاشان فرش نگین مشهد کارخانه فرش کاشان تولید کننده و ارائه دهنده فرش ماشینی کاشان است که مجموعه تولیدات صنایع فرش کاشان را با اختلاف 20 تا 40 درصدی نسبت به بازار فرش و نمایشگاه های معتبر فرش به صورت بی واسطه تقدیم هموطنان عزیز میکند .کاشان به عنوان قطب صادرات فرش ماشینی مهمترین شهر فرش ایران می باشد و برای خرید فرش می توانید از میان فرش طرح 700 شانه ، فرش 500 شانه ، فرش 700 شانه تراکم 2550 ، فرش 700 شانه تراکم 2700 ، فرش 700 شانه تراکم 3000 شانه نما ، فرش 1000 شانه تراکم 3000 ، فرش 1000 شانه تراکم 3600 ، فرش 1200 شانه تراکم 3600 انتخاب کنید که با قیمت فرش تولیدی است ارسال رایگان فرش ، ضمانت ده ساله و یک سال بیمه ایران در فروش فرش کاشان ارائه می گردد . تمامی ابعاد استاندارد فرش ماشینی به صورت قالیچه فرش و کناره فرش در سایت فرش کاشان عرضه می شود. نمونه رنگ بندی های پرفروش دکوراسیون فرش مثل فرش سرمه ای ، فرش کرم ، فرش روناسی ، فرش گردویی ، فرش آبی فیروزه ای ، فرش آبی کاربنی ، فرش بادامی یا فرش نسکافه ای است که در مجموعه بازار فرش کاشان با ابعاد فرش 12 متری ، فرش 9 متری ، فرش 6 متری و قالیچه و کناره تولید می شود. کارخانه فرش ماشینی کاشان بزرگترین مجوعه تولید فرش و سایت این بازار فرش بزرگترین فروشگاه اینترنتی فرش ایران است .