تغییر و تحول نقشه فرش

how-development-carpet.jpg

در ابتدای تاریخ و با پیدایش قالی ، انسان ها برای حفاظت در برابر سرما و گرما از قالی استفاده می کردند اما با گذشت زمان کاربرد این نوع محصول نیز تغییر پیدا کرد . در اولین نمونه های موجود از نمد و پشم استفاده می کردند بدون طرح خاصی بافته می شد اما در ادامه و با گذشت زمان پس از پیدا کردن فرش پازیریک مشاهده شد که از گل ها و حیوانات خیالی و یا طرح انسان که عموما بر روی دیوارها و ظروف سفالین استفاده میشده در طرح های قالی به کار برده شده . به مرور این نقشه ها قوی تر شد و اشکال پیچیده تری به خود گرفت تا جایی که در حاضر می تواند با کامپیوتر نقشه های بسیار ریز و بسیار پیچیده را طراحی کند .

 

1- گسترش نقشه فرش ماشینی چگونه بود

برای تولید فرش ماشینی مراحل نقشه کشی ، بافت و پرداخت صورت می گیرد . ما در این مقاله به بررسی نقشه فرش ماشینی و یا دستبافت و نحوه تغییر آن در طول زمان می پردازیم . نقشه غیر از یک طرح بافته شده بر روی قالی نشانه تاریخ ، نوع زندگی و سرگذشت انسان هاست .

 

1-1- نقشه های دستی فرش

با گسترش محصولات فرش ماشینی ، کارگاه های آموزشی زیادی نیز در کنار آن شکل گرفت و به مرور رشته قالیبافی تاسیس شد و کلاس های نقشه کشی آن آغاز به کار کرد . و اولین نقشه ها به صورت دستی و سنتی انجام می شد . در مرحله نخست طرح اولیه بر روی کاغذ شطرنجی کشیده می شد و روی آن کاغذ ادامه مراحل تکمیل می شد و بسته به نوع قالی آن را رنگ آمیزی می کنند یا در برخی موارد مثل فرش تبریز ، قسمت های رنگی را با شماره مشخص می کنند و رنگ آن را بر روی کاغذ می نویسیم . حال باید ما سعی کنیم نقشه را برای فرد بافنده به صورتی در بیاوریم که قابل فهم باشد . بافنده باید با رنگ ها آشنایی داشته باشد و از طرفی طراح باید نقشه را به نحوی بکشد تا از ایجاد اشتباه برای بافنده جلوگیری نماید .

 

1-2- نقشه های کامپیوتری

اما در حال حاضر این نقشه های دستی منسوخ شده است و شاید در موارد قلیلی برای فرش دستبافت مورد استفاده قرار گیرد . در حال حاضر نقشه های کامپیوتری ، بسیاری متداول شده است در این نوع نقشه ها که با نرم افزارهای کامپیوتری کشیده می شود توسط دستگاه های نقشه خوان ، قابلیت خواندن دارد و بر اساس این دستگاه بافته می شود .

برچسب :
'فرش ماشینی' , 'نقشه فرش ماشینی' , 'تولید فرش ماشینی' , 'فرش پازیریک'
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
ویژگی های فرش ماشینی نخ هیت ست
نحوه رفع زردی فرش
پرسش های فرش ماشینی
7نکته برای تشخیص نخ اکریلیک
فرش دستباف گونه یا فرش معمولی؟
ادامه
نماد اعتماد الکترونیک
ستاد ساماندهی
logo-samandehi
clear-bug-div
 فرش کاشان   با ارائه ی بستری مناسب با نام  فروشگاه فرش کاشان   برای  خرید فرش ماشینی   شرکت های  تولید فرش   درجه یک از جمله فرش نگین مشهد ، کارخانه فرش کاشان ، زمرد کاشان ، فرش یلدای کویر ، ستاره کویر ، فرش مشهد تولید کننده و ارائه دهنده  فرش ماشینی کاشان  است که مجموعه تولیدات  صنایع فرش ایران  را با اختلاف 20 تا 40 درصدی نسبت به  بازار فرش  و نمایشگاه های معتبر فرش ماشینی به صورت بی واسطه تقدیم هموطنان عزیز میکند .کاشان به عنوان قطب  صادرات فرش ماشینی  یکی از مهمترین شهر فرش ایران می باشد و برای خرید فرش می توانید از میان  فرش طرح 700 شانه  ،  فرش 500 شانه  ،  فرش 700 شانه تراکم 2550  ،  فرش 700 شانه  ،   فرش 700 شانه تراکم 3000  ،  فرش 1000 شانه تراکم 3000  ،  فرش 1000 شانه تراکم 3600  ،  فرش 1200 شانه تراکم 3600  انتخاب کنید که با قیمت تخفیفی و فرش تولیدی است.  ارسال رایگان فرش ، ضمانت ده ساله و در  خرید فرش کاشان  ارائه می گردد . تمامی ابعاد استاندارد فرش ماشینی به صورت  قالیچه فرش  و  کناره فرش  در سایت خرید فرش ماشینی عرضه می شود. نمونه رنگ بندی های پرفروش دکوراسیون فرش مثل  فرش سرمه ای  ،  فرش کرم  فرش گردویی  ،  فرش روناسی  فرش آبی فیروزه ای   فرش بادامی  است که در مجموعه بازار فرش با ابعاد  فرش 12 متری  ،  فرش 9 متری  ،  فرش 6 متری  و قالیچه و کناره تولید می شود.  کارخانه فرش  و  قالی کاشان  بزرگترین مجوعه تولید فرش و سایت این بازار فرش بزرگترین  فروشگاه اینترنتی فرش  ایران است .  برای کلیه امور  صادرات فرش  و  خرید عمده فرش  می توانید با قسمت پشتیبانی تماس حاصل کنید.